Filmy na dobry początek  i  koniec

FÚSI reż.: Dagur Kári, Islandia 2015 (90 min)

w.: Gunnar Jónsson (Fúsi), Ilmur Kristjánsdóttir (Sjöfn), Sigurjón Kjartansson (Mördur), Margrét Helga Jóhannsdóttir (Fjóla)

Nagrody na Tribeca Film Festival’2015 za najlepszy film fabularny, scenariusz i rolę męską (G. Jónsson)

Fúsi to typ wrażliwego poczciwca, po którym można chodzić, a on nawet tego nie zauważy. Co prowokuje jego kolegów z pracy do uczynienia zeń ofiary niewybrednych żartów. Sympatię okazuje mu tylko dziewczynka, która właśnie wprowadziła się do jego bloku i Fúsi z konieczności stał się jej jedynym towarzyszem zabaw. Ale w czasach, kiedy okazana dziecku przez dorosłego bezinteresowna czułość, budzi odruchowe podejrzenie o pedofilię, nie wróży ich kontaktom nic dobrego.

 

TA CHOLERNA NIEDZIELA reż.: Przemysław Kotyński, Polska 2014 (16 min)

Adaptacja książki „Morderstwo pod cenzurą” Marcina Wrońskiego, popularnego autora serii powieści kryminalnych, z komisarzem Maciejewskim w roli głównej. To, że tym razem Zyga Maciejewski jest bohaterem kreskówki, w niczym nie przeszkadza mu w rozwiązaniu zagadki tajemniczego morderstwa konserwatora zabytków.

 

VICTORIA  reż.: Sebastian Schipper, Niemcy 2015 (140 min)

w.: Laia Costa (Victoria), Frederick Lau (Sonne), Franz Rogowski (Bokser), Burak Yigit (Blinker)

Srebrny Niedźwiedź za zdjęcia oraz nagroda niemieckich kin studyjnych na MFF w Berlinie’2015; Niemieckie Nagrody Filmowe’2015 za najlepszy film, reżyserię, zdjęcia, rolę męską (F. Lau), kobiecą (L. Costa) i muzykę

Jedna noc w Berlinie, która nie ma końca. Zaczyna się w nocnym klubie, gdzie Victoria, emigrantka z Hiszpanii, szaleje na parkiecie i przy barze. Chociaż mieszka tu i pracuje już od trzech miesięcy, nie zdążyła zawrzeć żadnych znajomości. Zaczyna też doskwierać jej samotność w wielkim mieście. Ta noc zmieni w jej życiu wszystko.