17. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu,

5 -15 .08.2016

W tym roku już po raz 17 w Zwierzyńcu odbędzie się uczta dla prawdziwych miłośników kina. Siedemnasta Letnia Akademia Filmowa zagości w Zwierzyńcu od 5 do 15 sierpnia.

Ten niemal pełnoletni festiwal filmowy to 35 tysięcy godzin doskonałego kina z całego świata. To 55 tysięcy widzów, którzy obejrzeli 3 tysiące projekcji filmowych niemal 100 wybitnych reżyserów.

Rektor Letniej Akademii Filmowej,Piotr Kotowski,  jak zawsze zadbał o doskonałe nazwiska. Na stronie LAF czytamy: „W tym roku przyjdzie czas na scenarzystę. Antoine Jaccoud to szwajcarski dramaturg, scenarzysta i reżyser. Jako scenarzysta współpracował przy wielu znaczących filmach, nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych („Lazur” Denisa Rabaglii, „Cała zima bez ognia”,  „Odchodząc”, Twoja siostra”. Udziela się też jako wykładowca w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.”

Rektor zaprasza także na Cine con carne – meksykańską ucztę filmową. W Zwierzyńcu pojawią się obrazy nowych reżyserów tego nurtu, bardzo popularnych w światowym kinie.

W cyklu Biuro odzyskanych filmów, to wyjątkowy przegląd zapomnianych obrazów kina rosyjskiego, okrytych kurzem, albo takich, których wymowa w momencie premiery nie została zauważona. Teraz, te filmy odżywają po raz drugi. Zobaczymy: „Przewodniczący” Aleksieja Sałtykowa /1964/, „Grzęzawisko” Grigorija Czuchraja /1978/, „Stalin w Afryce” Iraklija Kwirikadze /1991/, „Mistrz i Małgorzata” Jurija Kary /1994/.

Trzecie oko to nazwa cyklu dedykowanego sztuce fotografii i filmowej rejestracji. Obiektyw aparatu (kamery filmowej) stanowi w ilustrujących ten cykl filmach medium obserwacji otaczającego nas świata oraz staje się tworzywem intymnych portretów ludzkich. Zapranowano projekcje dotykające problemów współczesnej Europy.

„Cykl Obcy w dom będzie okazją do przeprowadzenia rozmowy na gorący temat („Imigranci” Jacquesa Audiarda /2015/, „Macondo” Sudabeh Mortezai /2014/, „Almanya” Yasemin Samdereli /2011/, „Obcy w Berlinie” Sinana Cetina /1993/).

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie też stałych pozycji („Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”, „W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Archeologia kina”), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Docs Against Gravity, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, Żydowskie Motywy”) – wymienia w liście zapraszającym na LAF Piotr Kotowski

Interesującą ofertę uzupełniają koncerty, warsztaty filmowe oraz spotkania dyskusyjne.
Zbliżająca się Letnia Akademia Filmowa odbywa się w Zwierzyńcu od 2000 roku i jest niepowtarzalną okazją obcowania z wielkim kinem.

Agnieszka Ciurysek,

Kwiecień 14, 2016