18. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu,

11 - 20.08.2017 r.

SŁOWO OD REKTORA

W tym roku Akademia wchodzi w wiek dojrzały. To dobry moment by obejrzeć się wstecz oraz dokonać bilansu sukcesów i porażek. A także zastanowić się nad jej przyszłością. Jako urodzinowy tort, chcemy zaproponować specjalny filmowy cykl 18 mieć lat to nie grzech. Znajdą się w nim filmy poświęcone problemom rówieśników LAF, przekraczających ten symboliczny próg dorosłości.

Nie tak dawno pożegnaliśmy Mistrza polskiej i światowej kinematografii - Andrzeja Wajdę. Polscy kinomani znają na pamięć kanon jego dzieł, jakie nakręcił nad Wisłą. Tym razem chcemy przedstawić jego filmy zrealizowane poza granicami kraju, które w większości nigdy nie dotarły na nasze ekrany. W ten sposób Andrzej Wajda poprowadzi nas na nowe terytoria swojej twórczości.

Mia Hansen-Love może uważać ubiegły rok za zwieńczenie dotychczasowej kariery, potwierdzone Srebrnym Niedźwiedziem za "Co przynosi przyszłość" na zeszłorocznym Berlinale. Ale w kinie nie pojawiła się wczoraj. Już wcześniej, jej poprzednie filmy zauważono na festiwalach w Cannes, Locarno, Chicago, Toronto czy San Sebastian. Czas zatem na podsumowanie jej reżyserskiego dorobku.

Termin "kino kanadyjskie" jest dalece nieprecyzyjny. W jego obrębie można wyróżnić co najmniej dwa nurty: kino anglojęzyczne, ciążące ku amerykańskiej tradycji oraz francuskojęzyczne, produkowane w Quebecu, odwołujące się do europejskich wzorców filmowych. Rzut oka na twórców i ich filmy rodem z Quebecu, pozwoli odkryć, że kino stamtąd to Nie tylko Dolan.

Przypadająca na ten rok setna rocznica rewolucji październikowej, to okazja do spojrzenia na wydarzenie, które wpłynęło na miniony XX wiek, z innej strony niż ta utrwalona długoletnią, propagandową narracją. Pomocne w odkrywaniu krwawej prawdy o tym, Jak hartował się terror, okażą się filmy Sokurowa, Rogożkina, Sminowa, a także Warrena Beatty i Davida Leana.

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie też stałych pozycji ("Filmy w Sieci", "Klubowy karnet", "W polskim obiektywie", "Rekolekcje filmowe", "Archeologia kina"), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Docs Against Gravity, Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu", Etiuda & Anima). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Szczegóły o zawartości programu LAF będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej i na Facebooku.

Rektor             

Letniej Akademii Filmowej             

Piotr Kotowski