7. Letnia Akademia Filmowa

5-15 sierpnia 2006


Już jutro rusza VII edycja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 19.30 w Kinie Skarb. Uczestników tegorocznej Akademii przywita rektor LAF Piotr Kotowski.

W tym roku zobaczymy około 200 filmów z całego świata pogrupowanych w 12 cyklach tematycznych m.in. Sacrum i profanum, Planeta Cyrk. Pierwszy z nich, zatytułowany Sacrum i profanum, poświęcony będzie problemom szeroko pojętej wiary we współczesnym świecie. Drugi cykl – Planeta Cyrk – zawiedzie uczestników LAF do kręgu sztuki naiwnej i magicznej zarazem”.
Widzowie będą mogli zapoznać się z dorobkiem czterech wybitnych twórców filmowych. Pierwszym z nich jest znakomity hinduski reżyser zdobywca specjalnego Oskara za całokształt twórczości  Satyajit Ray. Jego filmy obrazują panoramę przemian zachodzących w społeczeństwie, obyczajowości.    Kolejna retrospektywa będzie obejmowały skromny ilościowo, ale wybitny dorobek Siergieja Paradżanowa. Jos Stelling wykorzystując bogactwo malarstwa holenderskiego w swoich filmach mówi o samotności człowieka we współczesnym świecie. Ostatnia retrospektywa będzie poświęcona polskiemu reżyserowi - Grzegorzowi Królikiewiczowi , który ma w swoim dorobku takie dzieła jak „Na wylot”, „Przypadek Pekosińskiego”.

Nie zabraknie również twórczości mistrzów kina - Ingmara Bergmana, Federica Felliniego i Roberta Rosseliniego oraz naszych sąsiadów : Czechów, Węgrów i Rosjan

W Zwierzyńcu spotkamy się ze znanymi twórcami kina polskiego. Widzowie będą mieli okazję porozmawiać z jednym z bohaterów tegorocznych retrospektyw - wiecznym awangardzista i eksperymentatorem Grzegorzem Królikiewiczem. Na Akademii zjawią się także młodzi polscy twórcy: swoją „Wieżę” zaprezentuje Agnieszka Trzos (6.08.), „Chaos” przywiezie Xawery Żuławski (7.08.). Przyjadą także: Anna Jadowska („Teraz ja”), Przemysław Wojcieszek („Doskonałe popołudnie”), Bartosz Brzeskot („Nie ma takiego numeru”), Robert Krzempek („Czeka na nas świat”) i Paweł Wendorff („Szaleńcy”).

Oprócz bogatego repertuaru filmowego nie zabraknie w tym roku również imprez towarzyszących: koncertów, spektakli teatralnych oraz dyskusji panelowych.