ANIMACJA PROSTO Z INDII

Jest najbardziej znaną w świecie autorką filmów animowanych z Indii. To nietypowy rodzaj twórczości w kraju, gdzie dominuje tylko jeden gatunek kina: Bollywood. Niezrażona tym Gitanjali Rao postawiła na niszową w Indiach animację i odniosła artystyczny sukces. Jest laureatką wielu nagród za swoje filmy na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym na festiwalu w Cannes. Aktualnie przygotowuje swój pierwszy pełnometrażowy film animowany.

ORANGE

reż.: Gitanjali Rao

anim.: Gitanjali Rao

prod.: Indie 2002 (4 min)

Dwie atrakcyjne kobiety, zblazowane swoimi życiowymi ekscesami, siedzą przy kawiarnianym stoliku, sącząc koktajle. "Czy byłaś kiedyś szczęśliwa w miłości?" - pyta jedna z nich. Po chwili zastanowienia i krótkim wyjaśnieniu rozpoczyna się pomarańczowa sekwencja erotycznych fantazji i wspomnień, w których zapytana ocenia swoje życie, a które same w sobie stanowią odpowiedź na zadane pytanie.

"Orange" powstała w czasie, gdy Gitanjali Rao pracowała dla Famous, słynnego hinduskiego studia animacji i jest pierwszą niezależną produkcją artystki. Pełniejszego zrozumienia tak zamysłu artystki jak i filmu dostarcza kontekst powstania tej animacji. Niezwykły kunszt animacyjny reklam Rao robionych uprzednio dla telewizji jest bezdyskusyjny i choć w swej formie są nazbyt dosłowne dla publiki hinduskiej, dla zachodniego widza mogą wydać się za mało kuszące. Być może pokazywanie kobiet znudzonych zwyczajnością dnia codziennego nie jest tym, czego reklamodawca może chcieć od telewizyjnego spotu.

 

PRINTED RAINBOW

reż.: Gitanjali Rao

anim.: Gitanjali Rao

prod.: Indie 2006 (15 min)

Nagrody Kodak Discovery Award, Young Critic's Award i Rail d'Or w Cannes' 2006 za najlepszy film krótkometrażowy; Grand Prix i Best Short Award dla najlepszego filmu krótkometrażowego w Tokyo' 2007; Golden Spike dla najlepszego filmu krótkometrażowego na MFF Valladolid' 2006; nagroda FIPRESCI dla najlepszej krótkometrażowej animacji na MFF w Krakowie '2007

Duże miasto. Małe mieszkanie. Tam, w samotności, żyje staruszka i jej kot, zamknięci w zaciszu domowej krzątaniny na przekór hałaśliwej rzeczywistości miasta.

Babuleńka ma cenną kolekcję pudełek z zapałkami. Ich kolorowe nadruki układają się w kalejdoskopy egzotycznych światów. Kot jest jedynym towarzyszem tych wypraw do czarodziejskich krain, gdzie piękno, wyobraźnia i ciekawość triumfują nad jej nic nieznaczącą egzystencją.

To historia o świecie marzeń, gdzie wyobraźnia prowadzi za rękę tam, gdzie codzienność zajrzeć nie pozwala. Gdzie możliwość samego wyobrażania może uczynić życie, a czasem i śmierć, czymś pięknym.

 

GIRGIT (Chameleons)

reż.: Gitanjali Rao

anim.: Fisherfolk Studio

prod.: Indie 2009 (75-80 min - film w produkcji)

Film opowiada historię trójki młodych ludzi, którzy ze wsi rozsianych po różnych zakątkach Indii wyruszają do Bombaju. Ich drogi życiowe oraz powody do opuszczenia ojcowizny są tak różne, jak ich języki, miejsca z których pochodzą czy tradycje, w których wyrośli. W Bombaju walka o przeżycie zbliża ich do siebie. Film jest zapisem przetrwania ich ducha, marzeń i niewinności pośród brutalnej rzeczywistości miejskiej dżungli.

Gitanjali Rao przedstawi po raz pierwszy publicznie fragmenty niedokończonego jeszcze filmu.