ŚLEPY LOS (Blindsight) reż.: Lucy Walker prod.: Wielka Brytania 2006 (104 min)

Nagroda Publiczności na IFF w Palm Springs '2007; Nagroda Publiczności na BIFF Berlinale '2007; Nagroda Publiczności na Los Angeles Film Festival '2006

Erik Weihenmeyer był niewidomy od 15. roku życia. Zanim został alpinistą i pierwszym niewidomym, który zdobył Mount Everest, musiał zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami. Jego droga do samoakceptacji przebiegała w sprzyjających warunkach: pod opieką braci i czuwającego nad wszystkim ojca. Teraz Erik zdecydował się pomóc innym. Wybrał Tybet, bo tu niewidomi żyją jak wyrzutkowie, na marginesie społecznym. W powszechnym mniemaniu ślepota jest karą za grzechy w poprzednim życiu lub dowodem opętania. Normalne życie staje się przez to niemal niemożliwe. Sabryie Tenberken, niewidoma Niemka, postanowiła założyć organizację Braille bez Granic i pierwszą szkołę dla niewidomych w Lhasie. To do niej zwraca się Erik z propozycją zorganizowania profesjonalnej wyprawy w Himalaje. Grupę stworzyli uczestnicy wielu górskich wspinaczek i dzieci ze szkoły Sabryie. W miarę zbliżania się do szczytu, cel wyprawy staje się przedmiotem dyskusji i polem gry ambicji himalaistów. Czy ktoś w tych krytycznych warunkach zachowa rozsądek?

HAPPY-GO-LUCKY, CZYLI CO NAS USZCZĘŚLIWIA (Happy-Go-Lucky) reż.: Mike Leigh; scen.: Mike Leigh; zdj.: Dick Pope; muz.: Gary Yershon; Wielka Brytania 2007 (99 min)

w.: Sally Hawkins (Poppy), Alexis Zegerman (Zoe), Eddie Marsan (Scott), Sylvestra Le Touzel (Heather), Karina Fernandez (nauczycielka flamenco), Elliot Cowan (sprzedawca), Sinead Matthews (Alice), Kate O?Flynn (Suzy), Sarah Niles (Tash)

Nagroda za najlepszą rolę kobiecą (S. Hawkins) na MFF w Berlinie'2008; Złoty Glob'2009 za najlepszą rolę komediową (S. Hawkins)

Zawsze uśmiechnięta Poppy ma 30 lat, ogromną ciekawość świata oraz rozbrajającą szczerość i życzliwość wobec bliźnich. Jej pozytywnego myślenia nie jest w stanie zakłócić brak partnera i pieniędzy. Kocha swoich uczniów, przyjaźni się ze współlokatorką, szaleje w klubach co weekend i z równym zapałem podchodzi do lekcji flamenco jak i do ćwiczeń na trampolinie. Poważnym wyzwaniem w jej bezstresowym życiu okażą się lekcje nauki jazdy z neurotycznym instruktorem Scottem. Czy humor i wdzięk Poppy wystarczą, aby okiełznać sfrustrowanego nauczyciela z pretensjami do całego świata?

ZNIKNIĘCIE (DeUsynlige)  reż.: Erik Poppe; scen.: Harald Rosenlow-Eeg; zdj.: John Christian Rosenlund; muz.: Johan Söderqvist; Dania/Norwegia 2008 (90 min)

w.: Trine Dyrholm (Agnes), Anneke von der Lippe (Sissel), Stig Henrik Hoff (więzienny ksiądz), Trond Espen Seim (Jon M), Tone Danielsen (Liss), Pal Sverre Valheim Hagen (Jan Thomas), Frank Kjosas (Tommy), Ellen Dorrit Petersen (Anna), Terje Stromdahl (ministrant), Henriette Garcia (Selma), Fredrik Grondahl (Jens)

Jan Thomas wychodzi z więzienia po 8 latach odsiadki. Znalazł się tam, ponieważ został oskarżony o zamordowanie 4-letniego chłopca. Teraz wraca na łono społeczeństwa, a pomiędzy poszczególnymi zajęciami wyjawia się jego wersja całego zdarzenia.

FALA (Die Walle) reż.: Dennis Gansel; scen. (na podst. Powieści Todda Strassera): Dennis Gansel, Peter Thorwarth;zdj.: Torsten Breuer; muz.: Heiko Maile; Niemcy 2008 (101 min)

w.: Jürgen Vogel (Rainer Wenger), Frederick Lau (Tim Stoltefuss), Max Riemelt (Marco), Jennifer Ulrich (Karo), Christiane Paul (Anhe Wenger), Jacob Matschenz (Dennis), Cristina do Rego (Lisa), Elyas M?Barek (Sinan), Maximilian Vollmar (Bomber), Max Mauff (Kevin)

German Film Awards' 2008 za najlepszy film i drugoplanową rolę męską (F. Lau); Nagroda Jury na MFF w Stambule' 2008

Nauczyciel Rainer Wenger proponuje swoim uczniom przeprowadzenie eksperymentu, by dzięki niemu mogli lepiej zrozumieć, na czym polegają totalitarne rządy. Zaczyna się swoista gra z podziałem na role. W ciągu kilku dni wprowadzona dyscyplina i poczucie więzi społecznej przeradzają się w prawdziwy ruch: FALĘ. Trzeciego dnia eksperymentu uczniowie zaczynają bojkotować i straszyć innych. Kiedy pojawiają się pierwsze wybuchy przemocy, nauczyciel postanawia przerwać eksperyment. Niestety jest już na to za późno. FALA wyrwała się spod kontroli...

TEZA reż.: Haile Gerima; scen.: Haile Gerima; zdj.: Mario Masini; muz.: Vijay Iyer, Jorga Mesfin; Etiopia/Niemcy/Francja 2008 (140 min)
w.: Aaron Arefe (Anberber), Abvetedla (Tesfaye), Tekelech Beyene, Abiye Tedia

Nagroda Specjalna Jury oraz nagroda za scenariusz na MFF w Wenecji'2008; nagroda za reżyserię na MFF w Rotterdamie'2009

Jest to opowieść o młodym Etiopczyku, który w latach 70. XX wieku zostaje wysłany do Niemiec na studia medyczne. Średniowieczna dyktatura w kraju sprzyja radykalizacji poglądów, młody medyk nabiera socjalistycznych przekonań i z radością wita rewolucję, w której wyniku zostaje obalony Haile Selassie. Powrót okazuje się jednak rozczarowaniem. Anberber zastaje swój kraj pełen chaosu, nękany zamieszkami. Jego marzenie, by móc leczyć mieszkańców Etiopii zostało zniszczone przez juntę wojskową, która wykorzystuje naukowców do własnych, politycznych celów.