ŻYDOWSKIE MOTYWY

GUT SZABES WIETNAM

scen. i reż.: Ido & Yael Zand
zdj.: Ido Zand
muz.: Gil Nagel 
prod.:  Izrael 2008 (52 min)

Zderzenie kultur i radość poznawania stanowią istotę tego pogodnego dokumentu. Para młodych Żydów, jako emisariusze Chabad Lubawicz, z biletem w jedną stronę zostają wysłani do Wietnamu, aby utworzyć żydowską społeczność w tym komunistycznym kraju. 


I BĘDZIESZ MIŁOWAŁ

scen. i reż.: Chaim Elbaum
zdj.: Ran Aviad
muz.: Ofhir Libovitch
prod.: Izrael 2008 (28 min)

Najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie; Najlepszy film krótkometrażowy 10-go Festiwalu Filmów Żydowskich w Jerozolimie; Nagroda publiczności na 12-tym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich,

Tel Awiw Ohad, który bierze udział w "Hesder", specjalnym programie dla ortodoksyjnych żołnierzy Izraelskich Sił Zbrojnych, doświadcza głębokiego osamotnienia, skrywając przed innymi, że jest gejem. Kiedy zadzwonił do religijnego telefonu zaufania z prośbą o pomoc, usłyszał, że czterdzieści dni postu i skruchy wyplenią z niego homoseksualne skłonności. Ohad stosuje się do porady i po zaleconym okresie wstrzemięźliwości nabiera przekonania, że jest "wyleczony". Gdy chłopak Ohada, Nir, wraca z wojska, Ohad czuje, że nie może już dłużej unikać stawiania trudnych pytań dotyczących jego samego oraz jego relacji z Bogiem.

OCHOTNICY

reż.: Mooly Landesman
zdj.: Zlil Landesman
muz.: Eldad Gueta
prod.: Izrael 2008 (54 min)

Jest to opowieść o młodzieńczej niewinności i spotkaniu młodych ludzi z różnych kultur. To saga tocząca się po ścieżkach życia. Stawia szereg pytań o sens przybycia do obcego kraju, o przynależność, o tożsamość. W latach 60-tych Zbiorowe Komuny - kibuce, oferowały młodym ludziom z Europy Ziemię Obiecaną. Utopijny socjalizm, słońce, swobodny seks i alkohol. Wszystko to w zamian za jedynie trochę codziennej pracy. ?Kac? po tej imprezie dał o sobie znać lata później, gdy pojawiły się pierwsze pary. W Angelice, niemieckiej ochotniczce, córce byłego oficera Wermachtu i dziedziczce 1200-letniej dynastii, narasta konflikt. 

RADEGAST

reż.: Borys Lankosz
scen.: Andrzej Bart
zdj.: Borys Lankosz, Karolina Pająk, Aleksander Ostrogski
prod.: Polska 2008 (60 min)

W 1941 roku do przepełnionego już getta sprowadzono ponad 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej. Po raz pierwszy w nowożytnym świecie zetknęły się społeczności, które dzieliły nie tylko dwa wieki rozwoju, lecz także emancypacja, która gruntownie przeobraziła życie Żydów na Zachodzie. Olbrzymia większość żydostwa polskiego każdą formę asymilacji uważała za odstępstwo. Żydzi niemieccy uważali trwanie w mistycyzmie chasydzkim, czy wyodrębnianie się z otaczającego społeczeństwa za ciemnotę i zacofanie. W Łodzi nastąpiło ich przymusowe spotkanie. 

SERCE AMOSA KLEINA

scen., oprac. graf., reż. i anim.: Michal and Uri Kranot
muz.: Uri Kranot
prod.: Izrael/Francja/Holandia/Dania 2008 (15 min)

Nagroda za najlepszy niezależny film animowany na Izraelskim Festiwalu Filmów Animowanych ASIFA' 2008
Najlepszy film animowany na festiwalu CanariasMediafest' 2008

Film ukazuje dzieje Amosa Kleina, od końca do początku, nawiązując do punktów zwrotnych w izraelskiej kulturze i historii. Postać Amosa Kleina, choć fikcyjna, stanowi archetyp osoby skorumpowanej przez władzę. Jako dziecko musi podporządkować się rygorom wojskowego drylu, dorastając traci swoje słabości, a wraz z nimi i współczujące serce. Działania i wybory podejmowane przez Amosa Kleina określają nie tylko jego charakter, ale też społeczeństwo, które go ukształtowało. Ten film jest alegorią utraty niewinności i umiejętności współodczuwania. 

TANIEC ROSENZWEIGA

scen. i reż.: Keren Hakak
zdj.: Ran Awiad
prod.: Izrael 2008 (15 min)

Awigdor jest stepującym tancerzem. W 1939 roku taniec uratował mu życie. Dziś ma 88 lat i mieszka w domu spokojnej starości. Gdy Awigdor tańczy na parkiecie swojego pokoju, śmieje się, dopóki starcza mu tchu i resztkami sił zmusza zmęczone stopy do wykonania jeszcze kilku kroków. Dla Awigdora taniec to nie hobby ani terapia. To jego sposób na życie. 

W DRODZE

reż.: Avida Livny
scen.: Avida Livny, Gidi Avivi, Dror Nahum
zdj.: Itzik Portal 
muz.: Ehud Banai, Yossi Elephant
prod.: Izrael 2008 (74 min)

Outsiderzy Ehud Banai i Yossi Elephant utworzyli zespół rockowy, którego pozostali członkowie (Jean-Jacques Goldberg, Gil Smetana i Noam Zide Halevy) nie znaleźli dla siebie miejsca w izraelskiej kulturze ani społeczeństwie. Banai zdecydował się nazwać kapelę "Uchodźcy". Ten zespół przedstawia bezgraniczne umiłowanie muzyki i profesjonalizm, przyjaźń i rywalizację, lecz przede wszystkim autentyczną, nowatorską izraelską muzykę rockową, która zgromadziła entuzjastyczną publiczność i dała początek najwspanialszym karierom izraelskiego rocka.