OBJAZDOWA ETIUDA&ANIMA 2008

Pokaz I
FILMY NAGRODZONE I WYRÓŻNIONE W KONKURSIE ETIUDA
(117')

W konkursie wzięły udział 44 filmy wybrane przez komisję selekcyjną spośród 326.

Jury w składzie: Mohsen Makhmalbaf (Iran) - Przewodniczący, Janos Xantus (Węgry), Wojciech Szumowski (Polska), Andrzej Kołodyński (Polska) postanowiło nagrodzić filmy:


MÓJ OJCIEC ŚPI (Mein vater schläft)

reż.: Grzegorz Muskala

prod.: Niemcy 2007 (13 min)

Grand Prix "Złoty Dinozaur"
 

Jest lato. Losowo wybrane pół dnia z życia dziesięcioletniego Miki, który z rodziną w biedzie mieszka na wsi. Jego bardzo chory ojciec nie jest w stanie podołać wszystkim codziennym obowiązkom na gospodarstwie. Mika musi pomagać. Przeszkadza mu w tym jednak sześcioletnia siostra, która wciąż jeszcze cieszy się urokami beztroskiego dzieciństwa i uważa gospodarstwo za swój plac zabaw.


ZAMEK NA MORZU (Ein schloss im meer)

reż.: Barbel Pfander, Le Fresnoy

prod.: Francja 2008 (12 min 12 s)

"Srebrny Dinozaur"

Dziadek opowiada o zdjęciu zrobionym przed i w czasie wojny w Niemczech, Francji i Rosji.
 

POGAWĘDKA Z PIKO (Klepet s Piko)

reż.: Jernej Kastelec

prod.: Słowenia 2007 (25 min 50 s)

"Brązowy Dinozaur"
 

W życie znudzonych sobą małżonków wkracza nowoczesna technologia - Internet. Nawiązanie nowych znajomości staje się więc niezmiernie proste. Czy jednak dojdzie do zdrady?

 

HENIO IDZIEMY NA WIDZEW

reż.: Michał Jóźwiak,

prod.: Polska 2008 (29 min)

"Brązowy Dinozaur", Nagroda Jury Studenckiego
 

Niewidomy Marcin pracuje jako masażysta w klubie piłkarskim. Jednak zamiast chodzić na mecze razem z drużyną, woli ryzykować i regularnie wybiera się tam z kibicami. Pomimo tego, że sam jest niewidomy, zaczyna zabierać swojego niedowidzącego synka Henia.

 

AGAPE

reż.: Slobodan Maksimovic

prod.: Słowenia 2007 (19 min 32 s)

Honorowe Wyróżnienie

Młoda siostra zakonna zakochuje się w instalatorze sieci Internet. Czy porzuci własne powołanie i ucieknie z klasztoru?
 

III. PIĘTRO 14 (III. emelet 14)

reż.: Papp Barnabas

prod.: Węgry 2008 (2 min 6 s)

Honorowe Wyróżnienie

Jeżeli masz problem z karaluchami w domu to ten film odpowie na wszystkie Twoje pytania i lęki? 

 

PRL DE LUXE

reż.: Edyta Wróblewska

prod.: Polska 2008 (15 min)

Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC, Nagroda publiczności

Mike z Krakowa organizuje wycieczki dla turystów z Zachodu podczas których przybliża im uroki życia w PRL-u. Wiezie ich zdezelowanym "ogórkiem" do Nowej Hurty. Razem odwiedzają relikty przeszłości. Czy ta wyprawa zostawi w turystach jakiś ślad?

 

Pokaz II
ZESTAW FILMÓW Z PWSFTViT ? LAUREATA NAGRODY SPECJALNEJ ? ZA NAJLEPSZY ZESTAW FILMÓW ZGŁOSZONY DO KONKURSU PRZEZ SZKOŁĘ
(95')

Nagroda Specjalna "Złoty Dinozaur" dla najlepszej szkoły filmowej - PWSFTViT za zwracający uwagę poziom realizacji i różnorodność tematów.

POŁOWA MNIE

reż.: Justyna Tafel

prod.: Polska 2007 (11 min)

Życie Azy stoi w miejscu. Od lat wraz z rodziną mieszka w obozie dla uchodźców oczekując na decyzję polskich władz. Czy żyjąc w zamknięciu, z dnia na dzień, ma szansę odzyska normalność, którą pamięta z Czeczenii.

 

KRUPKA 0,5

reż.: Michał Dawidowicz

prod.: Polska 2007 (18 min)

Bogdan Pilarski, muzykolog, literat, były poseł, mieszka obecnie we wsi w 500-letnim młynie. Pod jednym dachem mieszka z nim Stanisław Chmara wygnany ze swojej rodzinnej wsi. Razem studiują biblię. Codzienny trud w utrzymaniu podupadającego gospodarstwa determinuje ich specyficzne relacje.

 

BIBLIOTEKA

reż.: Grzegosz Jaroszuk

prod.: Polska 2007 (14 min)

Film o jednym samochodzie, kilku osobach i dwudziestu tysiącach książek.

 

UNIWERSALNA WIOSNA

reż.: Anna Karasińska

prod.: Polska 2007 (16 min 45 s)
 

Fabularna impresja ukazująca kilka momentów z życia przypadkowych ludzi. Miłość miesza się z bólem i codzienną nudą wypełniając życie mieszkańców miasta.


GÓRA

reż.: Bartłomiej Żmuda

prod.: Polska 2008 (7 min 20 s)

Bohaterem jest Grzegorz, młody ksiądz z Gdyni. Film jest próbą przyjrzenia się temu, co dla Grzegorza jest ważne.

 

FALSTART

reż.: Leiv Igor Devold

prod.: Polska 2007 (28 min)

To film o Witku, który po wyjściu z więzienia jedzie do Norwegii by odnaleźć swoją żonę i córkę.
 

Pokaz III
FILMY NAGRODZONE I WYRÓŻNIONE W KONKURSIE ANIMA
(100')

W konkursie wzięło udział 75 filmów wybranych z 534 zgłoszonych do selekcji.

Jury w składzie: Koji Yamamura (Japonia)- Przewodniczący, Suzanne Buchan (Anglia), Aleksandra Korejwo (Polska), Wioletta Sowa (Polska), Jerzy Kalina (Polska) postanowiło nagrodzić filmy:


KADROWANIE (Fensterbilder)

reż.: Bert Gottschalk

prod.: Niemcy 2007 (6 min)

Grand Prix Festiwalu - Złoty Jabberwocky

Pojedyncze klatki 8-milimetrowych filmów są porównane do okien w fasadach domów w dużym mieście. Kamera filmowa rejestruje 24 pojedyncze kadry na sekundę: Obrazy opowiadające historię. Ten materiał filmowy został zmontowany jak kolaż i połączony z muzyką Franza Schuberta.


MUTO

reż.: Blu

prod.: Włochy 2008 (7 min)

Srebrny Jabberwocky

Wieloznaczna, surrealistyczna animacja namalowana na miejskich murach w pomieszczeniach w Baden i na zewnątrz w Buenos Aires.


CZTERY (Štyri)

reż.: Ivana Šebestová

prod.: Słowacja 2007 (15 min)

Brązowy Jabberwocky

Akcja rozgrywa sie pewnego nostalgicznego dnia w 1937 roku. Mieszkańcy Wyspy włóczą się nad brzegiem morza w oczekiwaniu na koncert popularnej piosenkarki. Ta sceneria staje się miejscem akcji czterech historii - Hany, Evy, Lilith, a także piosenkarki Ariel. Każda z tych czterech kobiet bierze udział w tej samej tragedii. Cztery wersje, jedna po drugiej, widziane oczami czterech kobiet pokazują, że te cztery postacie łączy dużo więcej niż tylko przypadek.


WIEK KAMIENIA

reż.: Marta Skrocka

prod.: Polska 2007 (8 min)

Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej festiwalu
 

Spadająca kropla wody wyznacza zdarzeniom nowy bieg. W naturze ma miejsce nieustająca ewolucja ukazująca zwycięską moc życia, które wciąż się odradza i z tych samych materiałów tworzy nowe formy.


DOM Z MAŁYCH KOSTEK (La maison en petits cubes)

reż.: Kunio Kato

prod.: Japonia 2008 (12 min 4 s)

Dyplom honorowy

Ten dom wygląda jak "z klocków". Mieszkający w nim dziadek stale dobudowywał domy jeden na drugim w miarę jak podnosił się poziom wody. Jest to film o rodzinnych wspomnieniach.


WSZYSTKO PŁYNIE

reż.: Edyta Turczanik

prod.: Polska 2007 (8 s)

Dyplom honorowy

Ludzie..., ptaki..., drzewa...,światło...,dźwięk..., czas..., wszystko płynie...
Trzeba dostrzec piękno otaczającego świata ale i czas który przemija...
 

Pełna ekspresji warstwa wizualna filmu wraz z przejmujacą muzyką tworzą wyrafinowany i intensywny obraz filmowy, rzadkiej urody plastycznej impresję o ludzkim przemijaniu.

SEKWENS

reż.: Robert Sowa

prod.: Polska 2007 (8 min)

Dyplom honorowy
 

Sekwens - następstwo zdarzeń. Bohater opuszcza dom. Nie może jednak rozstać się ze wspomnieniem bliskiej utraconej osoby. Przywołuje wyimaginowane obrazy, próbując odtworzyć wspólne przeżycia. Poetyckie studium przeżywania samotności i rozstania.


STARY, STARY, BARDZO STARY CZŁOWIEK (The old, old, very old man)

reż.: Elizabeth Hobbs

prod.: Wielka Brytania 2007 (6 min 38 s)

Dyplom honorowy
 

W 1635 roku 152-letni Thomas Parr zostaje zabrany w podróż, by mógł zobaczyć króla Karola I. Monarcha nakazuje natychmiast uczcić wiek swojego sędziwego gościa. Ta decyzja ma jednak fatalne skutki.

 

PRZEŻYĆ ŻYCIE (Live life)

reż.: Jonathan Pasternak

prod.: Israel 2007 (5 min 30 s)

Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC

Film o mnichu w czasie epidemii czarnej dżumy, który otoczony śmiercią szuka odkupienia. Na podstawie prawdziwych wydarzeń. 


MADAME TUTLI-PUTLI

reż.: Chris Lavis, Maciek Szczerbowski

prod.: Kanada 2007 (17 min 15 s)

Nagroda Publiczności i Jury Studenckiego

Madame Tutli-Putli, obarczona wszystkimi swoimi ziemskimi rzeczami oraz duchami przeszłości, wsiada do pociągu. Podróżuje sama, doświadczając zarówno dobroci jak i wrogości obcych. Kiedy słońce zbliża się ku zachodowi, kobieta odkrywa, że przeżywa tragiczną, metafizyczną przygodę. Zawieszona między rzeczywistością a snem Madame Tutli-Putli stawia czoła swoim demonom i popada w nastrój tajemnicy i napięcia.


ZATRUDNIENIE (El empleo)

reż.: Santiago 'Bou' Grasso

prod.: Argentyna 2008 (6 min 19 s)

Nagroda Publiczności

Pewien człowiek, zanurzony w systemie, w którym traktowanie ludzi jak przedmiotów jest zupełnie normalną rzeczą, jak co dzień udaje się do pracy.
 

Pokaz IV
PREZENTACJA IZRAELSKICH ANIMACJI Z BEZALEL ACADEMY OF ART & DESIGN JERUSALEM
(75')


Akademia Sztuk i Projektowania Bezalel w Jerozolimie (Bezalel Academy of Arts & Design Jerusalem) została założona w 1906 r. przez artystę Borisa Schatza i znana była wtedy jako Szkoła Sztuk i Rzemiosł Bezalel (Bezalel School of Arts and Crafts). Swoją nazwę otrzymała od Bezalela ben Uri - biblijnego projektanta i nadzorującego budowę arki w czasach Mojżesza. Szkoła znajduje się na górze Scopus w Jerozolimie i kształci rocznie około 1,500 studentów. Początkowo Akademia, znana ze swojego charakterystycznego stylu zwanego „szkołą Bezalel” (połączenie tradycji europejskiej, Bliskiego Wschodu, a także stylów  Perskiego i Syryjskiego), produkowała przedmioty sztuki dekoracyjnej w srebrze, skórze, drewnie, mosiądzu i tkaninie. W kolejnych latach Akademia wyspecjalizowała się również w takich dziedzinach jak projektowanie ceramiki, szkła, narzędzi, biżuterii, nauce sztuk pięknych, rzeźby, fotografii, ale także w projektowaniu przemysłowym, animacji, video art oraz komunikacji wizualnej.

Uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych szkół tego typu na świecie. Akademię Sztuk i Projektowania Bezalel ukończyło wielu wybitnych artystów, projektantów i architektów, takich jak Meir Gur Aryeh, Ze'ev Raban, Boris Schatz, Jacob Eisenberg, Jacob Steinhardt czy Hermann Struck. Celem nauczycieli animacji jest znalezienie pomostu pomiędzy dzisiejszym rozwojem technologicznym w dziedzinie cyfrowych mediów a odpowiednim poziomem artystycznym i zdolnościami twórczymi animatorów. Akademia kładzie duży nacisk na praktyczne przygotowanie studentów połączone z szeroką bazą intelektualną w dziedzinie sztuk i projektowania, historii, literatury, filozofii, socjologii, studiów kulturowych, ale kładzie również fundamenty, dotyczące myśli naukowej i technologicznej.

W zestawie znajdują się filmy wykonane różnymi technikami:

PLASTELINA:

NO TITTLE reż.: Ariel Belinco, 2004, (1 min 52 s)

NABI-HELLO CLASS A reż.: Yoni Braskin, Noam Abta, Yuval Markovitch, Noa Holtzer, 2002, (1 min 26 s)

NICOLAS reż.: Rivka Press, 2005, (1 min 15 s)

TOM reż.: Itay Frumin, 2004, (7 s)

WHITE reż.: Dvir Bravda, 2004, (1min 22 s)

LILY QUEEN reż.: Ofir Sason, 2005, (2 min 52 s)

 

PROSTA ANIMACJA DRUTEM:

2 SKELETONS AND A CHAIR reż.: Asaf Avidan, Tzahi Reznik, 2002, (1 min 22 s)

LAST reż.: Adva Bahrav, Michal Fish, 2002, (1 min 13 s)

STOPMOTION reż.: Jonathan Katzman, Alon Boroda, 2004, (55 s)

 

TECHNIKI MIESZANE:

BULLYME reż.: Sara Scebat, Nivi Alroy, 2002, (1 min 17 s)

FUGA reż.: Or Moran, 2005, (4 min 18 s)

ITURIM reż.: Itay Frumin, 2005, (1 min 17 s)

 

PIASEK:

NO TITLE reż.: Ofir Sason, 2005, (1 min 26 s)

AVINU MALKENU reż.: Uri Kranot, 2001, (2 min 53 s)

RUACH YAM reż.: Ora Shwartz, 2005, (1 min 11 s)

 

WYCINANKI:

ARKANA reż.: Ricardo Werdesheim, Ariel Belinco, 2004, (58 s)

FULL METAL JACKASS reż.: Tzahi Reznik, Asaf Avidan, 2002, (55s)

DOWNSIDE-UP reż.: Ron Nadel, Ronen Dzurat, 2004, (1 min 49 s)

LAHALOM LIRKOM LIFROM reż.: Osi Wald, Itay Frumin, 2004, (55 s)

ARKANOID reż.: Uri Alonim, Paz Drimer, Moshe Servatka, 2004, (1 min 12 s)

NO TITLE reż.: Gali Adelbaum, 2003, (44 s)

NAD-NED reż.: Alon Boroda, Lihi Asher, 2004, (55 s)

 

KLASYCZNA:

KARTIS BIKUR reż.: Ariel Belinco, 2004, (43 s)

WATER IS LIFE reż.: Alon Boroda, 2004, (46 s)

DUCKS reż.: Uri Kranot, 2001, (3 min 59 s)

LIFE INSURANCE reż.: Roy Idan, 2005, (6 min 23 s)

MAN?S BEST FRIENDS reż.: Guy Witzman, 2005, (5 min 40 s)

SAMURAI HOME VIDEO reż.: Alon Boroda, 2004, (29 s)

A DREAM IN TWO CHAPTERS reż.: Michael Faust, 2004, (1 min 57 s)

CLARA reż.: Shoshi Deutch, 2005, (2 min 11s)

SHOSHKE?S SHOW reż.: Yaara Gotlieb, 2004, (4 min 27s)

STRANGER reż.: Alon Boroda, 2004, (2 min)

 

FLASH:

EIN BICHLAL YEUSH BAOLAM reż.: Osi Wald, 2005, (1 min 45 s)

I LIKE CHINESE reż.: Osi Wald, 2005, (57 s)

WORDS reż.: Shani Chen Gurevitch, 2004, (2 min 23 s)

THE HEART reż.: Asaf Avidan, 2003, (3 min 17 s)

PROPORTIONS reż.: Shira Korach, Avrik Berman, 2004, (2 min)

CAKE reż.: Shani Chen Gurevitch, 2004, (2 min 41 s)

 

3D:

UMB reż.: Liron Damir, 2005, (3 min 55 s)

A BARK INTO DARK reż.: Amit Reisberg, Mois Cohen, 2005, (6 min 7 s)

CRACK IN THE ICE reż.: Damon Levinsky, Ron Nadel, 2005, (2 min 43 s)

SMILE reż.: Noam Abta, Yuval Markovitch, 2005, (6 min 49 s)