WOJOWNIK reż. Jacek Bławut, Polska 2007 (85’)scen. Jacek Bławut, zdj. Jacek Bławut

Film opowiada historię sportowego sukcesu kick-boxera Marka Piotrowskiego, który po zdobyciu mistrzostwa świata amatorów wyjeżdża do USA, gdzie zostaje mistrzem USA a potem mistrzem świata. Po dwóch latach sukcesów zostaje pokonany. Poupada na zdrowiu, pojawiają się problemy rodzinne i finansowe. Ale Piotrowski to niezwykle silna osobowość: nie poddaje się, jego motto życiowe to: wstań i walcz.


 

 

52 PROCENT, Polska 2006, 19’

Scenariusz i reżyseria: Rafał Skalski, zdjęcia: Jakub Giza, montaż: Cecylia Pazura, muzyka: Łukasz Lach, kierownik produkcji: Agnieszka Janowska, producent: Krzysztof Kopczyński.
Współfinansowanie: Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Produkcja: Eureka Media, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, TVP Kultura C 2007.
Film powstał w ramach projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie" (edycja II) realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Eureka Media przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

52 procent to idealny stosunek długości nóg do wzrostu. Kryterium to jest jednym z najważniejszych przy przyjmowaniu dzieci do Narodowej Akademii Baletu w Sanki Petersburgu. Ałła ma dwa miesiące, by poprawić swoje proporcje. Czy dostanie się do szkoły?

 

ARKA reż. Grzegorz Jonkajtys, Polska 2007   (8’)

Nieznany groźny wirus sieje ogromne spustoszenie wśród ludzkiej populacji. Pozostali przy życiu, nieświadomi jego prawdziwej istoty, usiłują uciec przez ocean ku niezamieszkanym rejonom kuli ziemskiej. W ogromnych tankowcach podążają w poszukiwaniu krainy wolnej od śmiercionośnej zarazy. Rozpoczyna się exodus, przewodzi mu jeden człowiek... Animacja komputerowa zrealizowana w technice 3D.

 

ZAWIEDIONKA reż. Galina Adamovich, Białoruś 2006, 19'

12 dzieci, 9 wnucząt, 4 krowy, rozklekotana ciężarówka i szklarnia z ogórkami – oto całe bogactwo należące do Iwana i Tatiany, mieszkających w białoruskiej wiosce. Z czułością i humorem kamera podpatruje ich, jak pracują, modlą się i bawią. Sielski z pozoru “żywot człowieka poczciwego” to przede wszystkim trudna walka o byt, ale także przebłyski szczęścia i momenty zadumy.

 

 

LAMPA CU CĂCIULĂ reż. Radu Jude, Rumunia 2006, 23’

Stary telewizor z lampą dziś kojarzyć się może z oldskulowym gadżetem. Są jednak miejsca, gdzie jest on ciągle oknem na świat i jedyną rozrywką. Mały chłopiec z ubogiej rumuńskiej wioski jest w rozpaczy: telewizor przestał działać, a wieczorem ma być wyświetlany film z Bruce’em Lee! Mobilizuje więc ojca, by podjął się wyprawy do miasta i oddał przedpotopowy odbiornik do błyskawicznej naprawy.