NIEBO OBRACA SIĘ  reż. Mercedes Álvarez, Hiszpania, 2004 (115’)
scen. Arturo Redin, Mercedes Álvarez, zdj. Alberto Rodríguez
w.: Pello Azketa, Hicham Chate, Josefa García

Nagroda Tygrysa na MFF Rotterdam, najlepszy film i nagroda FIPRESCI na MFF Buenos Aires, wyróżnienie na FF Málaga

Film Mercedes Alvarez to fabularyzowany dokument, jeden z najlepszych jakie powstały w ostatnich latach w Hiszpanii. Reżyserka wraz z ekipą filmową spędziła rok w wiosce, w której się urodziła. Wioska położona jest w Sorii, najbardziej wyludnionym rejonie Hiszpanii i Europy. W kamiennych domach mieszka tu 14 osób. Opodal stoi niewielki pałac, zbudowany jeszcze za panowania Maurów. Niedaleko archeolodzy odkryli szczątki starożytnego miasta - Numancji. Reżyserka pokazuje cykliczne zmiany, zachodzące w surowym, naturalnym krajobrazie. Przywołując fakty z przeszłości, opowiada o regionie, wplata życie jego mieszkańców w tryby historii, pokazuje piękno zmiany i upadku.
 

 

CUDOWNE CANDEAL reż. Fernando Trueba, Hiszpania 2004 (128’)Scen. Fernando Trueba, zdj. Juan Molina
w.: Carlinhos Brown, Bebo Valdés, Caetano Veloso, Gilbero Gil

Nagroda Goya dla najlepszego dokumentu

Fernando Trueba, twórca m.in. doskonałego dokumentu o muzyce latynoskiej Ulica 54, wyrusza tym razem z kamerą w podróż do Bahíi w Brazylii, gdzie w najczystszej formie zachowały się muzyczne style i obrzędy rodem z Afryki. Towarzyszy mu Bebo Valdés, legendarny pianista kubański, ojciec Chucho Valdesa. Trafiają do niezwykłej dzielnicy - Candeal. Pomimo relatywnego ubóstwa nie ma w Candeal narkotyków ani przemocy. Jest to w dużym stopniu zasługa Carlinhosa Browna, którego dzięki filmowi mamy okazję poznać.

 

POLIGONO SUR reż. Dominique Abel, 2003, (110’)

Nagroda C.I.C.A.E. na MFF Berlin

Szukając korzeni tak zwanego nowego flamenco, realizatorzy filmu docierają do Trzech Tysięcy Chałup, najbardziej problematycznej dzielnicy Sevilli, w której starsi, tradycyjnie żyjący Cyganie mieszkają z młodszymi pokoleniami muzyków, którzy łączą najnowsze trendy muzyczne z klasycznym flamenco. Podczas koncertu, będącego hołdem dla Pepe El Quemao, przedstawiani są mieszkańcy w różnym wieku, którzy opowiadają o codziennych problemach dzielnicy, śpiewają, tańczą i przybliżają widzom swoje zwyczaje.

CHWILA CUDZEGO ŻYCIA reż. José Luis López Linares, 2003 (80’)

Nagroda Goya (najlepszy dokument) na MFF w Wenecji

Madronita Andreu urodziła się w Barcelonie pod koniec wieku XIX w rodzinie dobrze prosperujących przemysłowców. Od dziecka fascynowały ją wynalazki i maszyny, a zwłaszcza fotografia i kino, które stały się jej wielką pasją. Całe swoje życie poświęciła filmowaniu swojej rodziny i otaczającego ją świata. Un instante en la vida ajena jest selekcją materiału pochodzącego z 900 rolek taśmy 16 mm, nakręconych przez Madronitę Andreu, której dokonał najwybitniejszy obecnie dokumentalista hiszpański José-Luis López Linares.