MIASTO SŁOŃCA reż. Asger Leth, USA 2006 (88’)
zdj. Miloš Loncarevic, Frederik Jacobi, Asger Leth, muz. Wyclef Jean, Jerry "Wonder" Duplessis

Bohaterami filmu są dwaj bracia,  przywódcy nieformalnej armii, utworzonej ze slumsowych gangów dla wsparcia reżimu prezydenta Aristide'a. Życie bohaterów to ciągłe lawirowanie w systemie, w którym jest się pozbawionym jakichkolwiek wyborów. Starają się wykorzystać swoją pozycję dla zapanowania nad chaosem zakazanej dzielnicy Port-au-Prince.
 
 
 
INLAND EMPIRE reż.David Lynch, Francja, Polska, USA 2006 (172’)
scen.    David Lynch, zdj. David Lynch
w.:       Laura Dern, Justin Theroux, Julia Ormond, Jeremy Irons, Karolina Gruszka, Krzysztof Majchrzak

Aktorka Nikki stara się o angaż w remake'u filmowego dramatu o miłości, zdradzie i zemście. Produkcja filmu została przerwana z powodu śmierci dwójki głównych bohaterów i ma być wznowiona po kilkuletniej przerwie. Aktorka dostaje rolę i na planie nawiązuje romans ze swoim filmowym partnerem.  O związku Nikki i Devona dowiadują się ich współmałżonkowie, a ekranowa fikcja bardzo szybko staje się rzeczywistością.

 

ALEJA GÓWNIARZY reż. Piotr Szczepański, Polska 2007 (87’)
scen.Piotr Szczepański, zdj.Piotr Szczepański
w. Marcin Brzozowski, Ewa Łukasiewicz, Bartosz Picher, Marcel Wiercichowski, Matylda Paszczenko 

Główni bohaterowie filmu, para 30-latków, Marcin i Kasia, postanowili się rozstać. Oboje chcą rozpocząć oddzielnie życie w Warszawie. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu ostatnich dwunastu godzin w rodzinnym mieście Łodzi, miała zakończyć się spokojnym pożegnaniem ze znajomymi, a zamienia się w przygodę trwającą do świtu, która pozwala nam poznać nocne życie miasta.
 
JAK WE ŚNIE reż.Michel Gondry, Francja/Wlochy 2005 (105’)
scen. Michel Gondry, zdj. Jean-Louis Bompoint, muz. Jean-Michel Bernard
w. Gael García Bernal, Charlotte Gainsbourg, Jean-Michel Bernard, Inigo Lezzi

Grafik Stephane nauczył się manipulować swoimi snami. Po zamknięciu oczu udaje mu się przenieść w świat, w którym odnosi same sukcesy i zapomina o samotności  oraz nudnej pracy. Jednak życie w świecie snów nie jest sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów, a śniąc można przegapić naprawdę ważne rzeczy rozgrywające się na jawie.

 

ZAKOCHANY PARYŻ,  Francja/Niemcy/Szwajcaria/Liechtenstein  2006 (120’)
reż.: Gus Van Sant, Daniela Thomas, Tom Tykwer, Walter Salles, Oliver Schmitz, Nobuhiro Suwa, Gurinder Chadha, Emmanuel Benbihy, Joel Coen, Bruno Podalydès, Vincenzo Natali, Christopher Doyle, Ethan Coen, Alexander Payne, Richard LaGravenese, Wes Craven, Olivier Assayas, Sylvain Chomąt, Frédéric Auburtin, Alfonso Cuarón, Gérard Depardieu, Isabel Coixet
w.: Natalie Portman, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Fanny Ardant, Nick Nolte,  Elijah Wood


Najpiękniejsze rzeczy dzieją się między ludźmi w Paryżu. Tam wszystko jest możliwe, a czas nie ma znaczenia.  Zakochany Paryż to film niezwykły, który zabierze nas w podróż po stolicy miłości. Paryż nastrojowy, kapryśny, dramatyczny - różne spojrzenia na miłość, nie tylko według romantycznego przepisu, w którym mieszają się wino, kafejka na Montmartre i czerwone usta Amelii.