Moje kino - Wacław Sadkowski

Wacław Sadkowski - krytyk literacki, tłumacz, autor kilkudziesięciu przekładów z literatury anglojęzycznej i francuskiej; przez wiele lat redaktor naczelny "Literatury na Świecie". Twórca licznych studiów krytyczno-literackich o prozie polskiej i światowej, m.in. tomów: "Proza świata: szkice do obrazu powieściopisarstwa wieku XX" oraz "Odpowiednie dać słowu słowo: zarys dziejów przekładu literackiego w Polsce".
Wacław Sadkowski będzie gościem specjalnym spotkania zorganizowanego podczas Letniej Akademii Filmowej przez kwartalnik "AKCENT". Podzieli się z uczestnikami LAF swoimi filmowymi fascynacjami, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie. Oto one:
 

Porozmawiaj z nią (Hable con ella) reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2002, 112' 
Proces Joanny d'Arc (Proces de Jeanne d'Arc) reż. Robert Bresson, Francja 1962, 63' 
Dzisiejsze czasy (Modern Times) reż. Charles Chaplin, USA 1936, 85' 
Męczeństwo Joanny d'Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) reż. Carl Theodor Dreyer, Francja 1928, 74' 
Pies andaluzyjski (Un chien andalou) reż. Luis Bunuel, Francja 1929, 16' 
Aleksander Newski (Aleksandr Newskij) reż. Siergiej Eisenstein, ZSRR 1938, 111' 
Spaleni słońcem (Utomljonnyje sołncem) reż. Nikita Michłkow, Rosja/Francja 1994, 134' 
Nakarmić kruki (Cría cuervos) reż. Carlos Saura, Hiszpania 1975, 110' 
Brzezina reż. Andrzej Wajda, Polska 1970, 98'

Z historii  LAF….

Miło mi poinformować bywalców i sympatyków LAF, że - decyzją kapituły Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu otrzymała Nagrodę Filmową '2008 w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”. Poza płynącą stąd satysfakcją, wyróżnienie to utwierdza nas w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznego wyboru instalując przed ośmiu laty Akademię właśnie w Zwierzyńcu. Wybór miejsca zadecydował zresztą przynajmniej w połowie o sukcesie całego przedsięwzięcia. To miasteczko ma niesamowity urok, przyjazny klimat, magiczną aurę. Dodać do tego należy niezwykłą przychylność władz i mieszkańców Zwierzyńca wobec corocznego zlotu zastępów kinomanów, którzy na dziesięć sierpniowych dni biorą tę miejscowość w filmowe władanie. Kłaniam im się z tego miejsca nisko: gospodarzom za otwartość, życzliwość i współpracę, a lafowiczom za wytworzenie pozytywnej atmosfery. Niech im to będzie poczytane za wkład własny w przyznanie LAF tego trofeum.  

 

Rektor

Letniej Akademii Filmowej

Piotr Kotowski

Listę zwycięzców ogłoszono  26 maja na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.