Opowieści z Budy i Pesztu

Grupa młodych węgierskich reżyserów umieściła akcję pięciu epizodów filmu "Nadjechał autobus" na trasie budapeszteńskiej linii 78. Korzystający z niej na co dzień pasażerowie nawet nie podejrzewają ile niezwykłych zdarzeń dzieje się obok mijanych przezeń miejsc.
Dla poszukujących silniejszych wrażeń miasto zmienia swoje oblicze nocą. Wtedy do głosu dochodzi jego druga, mroczna strona. Tak właśnie wygląda Budapeszt w filmie "Mix". Do tego świata należy też tytułowy bohater filmu "Dealer", roznoszący po mieście zaraźliwą komunię śmierci. Ucieczka stąd może prowadzić choćby w czeluście podziemnego metra. To przypadek "Kontrolerów" próbujących odnaleźć się w nowej, nieprzyjaznej rzeczywistości.
Bohater filmu "Józef i jego bracia" szuka kontrapunktu do patologii współczesnej cywilizacji w biblii, którą chce zekranizować, ale w wersji nieortodoksyjnej. I wystawia sam siebie na ciężką próbę.

Nadjechał autobus (Jött egy busz...) reż. Viktor Bodó, Kornél Mundruczó, György Pálfi, Árpád Schilling, Ferenc Török, Węgry 2003, 100' 
Mix reż. Steven Lovy, USA/Węgry 2004, 97' 
Józef i jego bracia (József és testvérei) reż. András Jeles, Węgry 2004, 100' 
Kontrolerzy (Kontroll) reż. Nimród Antal, Węgry 2003, 105' 
Dealer reż. Bened

Z historii  LAF….

Miło mi poinformować bywalców i sympatyków LAF, że - decyzją kapituły Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu otrzymała Nagrodę Filmową '2008 w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”. Poza płynącą stąd satysfakcją, wyróżnienie to utwierdza nas w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznego wyboru instalując przed ośmiu laty Akademię właśnie w Zwierzyńcu. Wybór miejsca zadecydował zresztą przynajmniej w połowie o sukcesie całego przedsięwzięcia. To miasteczko ma niesamowity urok, przyjazny klimat, magiczną aurę. Dodać do tego należy niezwykłą przychylność władz i mieszkańców Zwierzyńca wobec corocznego zlotu zastępów kinomanów, którzy na dziesięć sierpniowych dni biorą tę miejscowość w filmowe władanie. Kłaniam im się z tego miejsca nisko: gospodarzom za otwartość, życzliwość i współpracę, a lafowiczom za wytworzenie pozytywnej atmosfery. Niech im to będzie poczytane za wkład własny w przyznanie LAF tego trofeum.  

 

Rektor

Letniej Akademii Filmowej

Piotr Kotowski

Listę zwycięzców ogłoszono  26 maja na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.