FILMY NA DOBRY POCZĄTEK I KONIEC

RUSSENDISKO

reż.: Oliver Ziegenbalg

scen. (na podst. powieści Władimira Kaminera): Oliver Ziegenbalg

zdj.: Tetsuo Nagata               
muz.: Lars Löhn

w.: Matthias Schweighöfer (Władimir),  Friedrich Mücke (Misza), Christian Friedel (Andriej), Peri Baumeister (Olga), Susanne Bormann (Hanna), Pheline Roggan (Helena), Rainer Bock (pan Kaminer), Christian Wewerka  (Lermontow), Imogen Kogge (pani Kaminer), Kathrin Angerer (Ilona), Jule Böwe (Jule), Tyron Ricketts (François)
prod.: Niemcy 2012(100 min)

Pieriestrojka uchyliła furtkę dla wyjazdów Rosjan za „żelazną kurtynę”. Zobaczyć kawałek wolnego świata, spróbować swoich sił na Zachodzie, uciec od ograniczeń przeszłości – oto wyzwania, które podejmują przede wszystkim młodzi Rosjanie. Trójka z nich trafia do Berlina, na krótko przed zburzeniem muru. Na początek lądują w hotelu dla azylantów. Nie chcą czekać biernie na rozwój sytuacji i podobnie jak ich współmieszkańcy (Wietnamczycy, Albańczycy, Afrykanie, Romowie) biorą sprawy w swoje ręce. Z jednej strony czas im sprzyja, bo lawinowo kwitnie inicjatywa prywatna. Z drugiej zaś, chłopcy mają ambitniejsze marzenia niż sprzedaż piwa w metrze. Rosyjska dusza, to w końcu artystyczna dusza. Więc stawiają na muzyczną karierę. Folk ze Wschodu z domieszką rocka czy punku chwyta. Pozwala chłopcom nie tylko spojrzeć ufniej w przyszłość, ale zdobyć też powodzenie u fanek. Co z tego, że podobnie jak oni rodem z Rosji, skoro ogólnie – jak w piosence – „wsio normalno, supergood”.

 

VODKA LEMON

reż.: Hiner Saleem    
scen.: Hiner Saleem, Pauline Gouzenne, Lei Dinety
zdj.: Christophe Pollock                                           
muz.: Michel Korb, Roustam Sadoyan
w.: Romen Avinian (Hamo),  Lala Sarkissian (Nina), Ivan Franek (Dilovan), Ruzan Mesropyan (Zine), Zahal Karielachvili (Giano), Astrik Avaguian (Avin), Armen Marutyan (Romik), Roudik Revondyan (Volga), Svetlana Babeljan (Tali), Vahagn-Poncho Simonian (Robert)
prod.: Francja/Włochy/Szwajcaria/Armenia 2003 (90 min)            

Nagroda św. Marka na MFF w Wenecji’2003

Ubogi wdowiec Hamo (Romen Avinian) mieszka w niewielkiej wiosce wraz ze swoim synem alkoholikiem i wnuczką. Jest człowiekiem dręczonym przez wyrzuty sumienia i poczucie przegrania swoich życiowych szans. Nie zapada jednak w stan letargu. Podobnie zresztą jak inni mieszkańcy zapomnianej przez świat wioski, którzy uwolnieni spod rosyjskiego buta muszę zacząć sobie radzić sami – tym razem z dala od skierowanych na nich z różnych stron globu fleszy. Muszą wykreować nowy sposób życia, bez niczyjej pomocy i środków państwowych. W tej sytuacji ratunkiem dla nich może być jedynie szara strefa. Zdesperowani ludzie starają się sprzedać wszystko, co posiadają, aby zapewnić sobie i swoim rodzinom kolejny tydzień egzystencji.