DUŃSKIE KLIMATY

BŁAZEN (Dirch)

reż.: Martin Zandvliet                                 
scen.: Martin Zandvliet, Anders Frithiof August                                       
zdj.: Jesper Tøffner                           
muz.: Sune Martin                                       
w.: Nikolaj Lie Kaas (Dirch Passer), Lars Ranthe (Kjeld Petersen), Lars Brygmann (Stig Lommer), Malou Reymann (Bente Askjær), Morten Kirkskov (Ove Sprogøe), Frederikke Cecilie Berthelsen (Inge), Silja Eriksen Jensen (Judy Gringer), Laura Christensen (Hanne), Sarah Grünewald (Vicky), Martin Buch (Preben Kaas), Laura Bro (Horne-Rasmussen)
prod.: Dania 2011 (116 min)

Film opowiada historię słynnego duńskiego komika Dircha Passera, dla którego szybka kariera okazała się powodem ogromnej samotności. Dirch boryka się z pragnieniem bycia adorowanym przez krytyków i publiczność. Talent jest dla niego zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Podczas gdy otoczenie ma własne wyobrażenie o komiku, Dirch robi wszystko, by być traktowanym poważnie.

 

GRUPA Z KARCZMY (Hvidsten gruppen)

reż.: Anne-Grethe Bjarup Riis                                                        
scen.: Ib Kastrup, Jørgen Kastrup, Regner Grasten                                   
zdj.: Morten Bruus                            
muz.: Simon Ravn                                       
w.: Jens Jørn Spottag (Marius Fiil), Bodil Jørgensen (Gudrun Fiil), Thomas Ernst (Niels Fiil), Laura Winther Møller (Gerda Fiil), Marie Bach Hansen (Tulle Fiil), Jesper Riefensthal (Peter Sørensen), Mia Ejlerskov (Bitten Fiil), Bjarne Henriksen (Albert Carlo Iversen), Janus Kim Elsig (Henning Andersen), Henrik Vestergaard (Johan Kjær), Niels Lund Boesen (Niels Kjær)
prod.: Dania 2012 (122 min)

 „Hvidsten gruppen” to film opowiadający prawdziwą historię duńskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Wykonanie wyroku śmierci na ośmiu zwykłych ludziach, którzy sprzeciwili się niemieckiej okupacji, stało się szokującym wydarzeniem, które pośrednio doprowadziło do wyzwolenia Danii w maju 1945 roku. Reżyserka filmu uznała, że opowiedzenie tej historii było jej obowiązkiem. Doprowadziła do rewitalizacji tej historii z wielkim szacunkiem i zrozumieniem wobec losów bohaterów. Opowieść o grupie z karczmy w Hvidsten podnosi uniwersalne pytania i tematy, które są niezwykle aktualne w obecnym czasie. Jest to również historyczny dokument, który ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi wobec aktualnych wydarzeń w dzisiejszym świecie.

 

JUAN

reż.: Kasper Holten                                                                         
scen.: Kasper Holten, Mogens Rukov                                                        
zdj.: András Nagy                                                                           
w.: Christopher Maltman (Juan), Mikhail Petrenko (Leporello), Elizabeth Futral (Elvira), Maria Bengtsson (Anna), Peter Lodahl Ottavio), Katija Dragojević (Zerlina), Ludvig Bengtson Lindström (Masetto)
prod.: Dania 2010 (105 min)

Opowieść o mężczyźnie, który największą przyjemność czerpie z uwodzenia kobiet i bezdusznego ich porzucania. W filmie, będącym adaptacją opery Mozarta „Don Giovanni”, uwaga reżysera koncentruje się na ukazaniu człowieka, którego nieposkromiony instynkt seksualny prowadzi do destrukcji. W tej historii don Juan to pewny siebie, nowoczesny człowiek, który ma wieczną potrzebę odczuwania ekstremalnych emocji.

 

KAREN BLIXEN (Bag Blixens maske)

reż.: Morten Henriksen                                                                               
scen.: Bo Persson                                                    
zdj.: Jan Weincke, Morten Søborg, Dan Laustsen, Jon Bang Carlsen       
muz.: Søren Siegumfeldt                 
w.: Birthe Neumann (Karen Blixen), Ole Lemmeke (Aage Henriksen)
prod.: Dania 2011 (54 min)

Fascynujący filmowy portret niezwykłej pisarki i kobiety - Karen Blixen. Jest to opowiedziana na nowo historia życia ekscentrycznej duńskiej pisarki, którą świat zapamiętał jako autorkę bestsellera „Pożegnanie z Afryką”. Scenariusz filmu powstał w oparciu o relacje i wspomnienia ojca reżysera, profesora literatury, który blisko przyjaźnił się z pisarką.


 

POLOWANIE (Jagten)

reż.: Thomas Vinterberg                                                                                          
scen.: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm                                                          
zdj.: Charlotte Bruus Christensen                            
muz.: Nikolaj Egelund                                              
w.: Mads Mikkelsen (Lucas), Thomas Bo Larsen (Theo), Annika Wedderkopp (Klara), Lasse Fogelstrøm (Marcus), Susse Wold (Grethe), Anne Louise Hassing (Agnes), Lars Ranthe (Bruun), Alexandra Rapaport (Nadja), Sebastian Bull Sarning (Torsten)
prod.: Dania 2012 (115 min)

Nagroda za rolę męską (M. Mikkelsen) oraz nagroda jury ekumenicznego na MFF w Cannes’2012; Europejska Nagroda Filmowa’2012 za scenariusz; nagroda publiczności na MFF w Gandawie’2012

Lucas, ślamazarny, kryjący się za oprawkami okularów rozwiedziony pracownik przedszkola, wydaje się idealnym materiałem na kozła ofiarnego. Stosunkowo łatwo więc – choć nadal zaskakująco łatwo – jego przyjaciołom i znajomym uwierzyć w rzucane mimochodem oskarżenia jednej z obrażonych na wychowawcę małoletnich podopiecznych; te oskarżenia jednoznacznie wskazują na popełnienie przez niego czynu karygodnego i przekroczenie granicy intymnej dziecka. I choć nie istnieją przeciwko niemu żadne niepodważalne dowody, a o rzekomej winie świadczy wyłącznie mętne zeznanie dziewczynki, Lucas zostaje wyrzucony z pracy. Bierny ostracyzm otoczenia stopniowo przeradza się we wściekłą agresję, następuje nieuchronna eskalacja przemocy – najpierw werbalnej, potem fizycznej, kiedy Lucasowi brutalnie zabrania się zrobienia zakupów w lokalnym sklepie.

 

PORWANIE (Kapringen)

reż.: Tobias Lindholm                                                                                              
scen.: Tobias Lindholm                                                                               
zdj.: Magnus Nordenhof Jønck                   
muz.: Hildur Guðnadóttir                                         
w.: Pilou Asbæk (Mikkel Hartmann), Søren Malling (Peter C. Ludvigsen), Dar Salim (Lars Vestergaard), Roland Møller (Jan Sørensen), Abdihakin Asgar (Omar), Amalie Ihle Alstrup (Maria Hartmann), Amalie Vulff Andersen (Kamilla Hartmann), Linda Laursen (Anette Ludvigsen), Bettina Schjerlund (Jytte)
prod.: Dania 2012 (103 min)

Akcję swojego filmu Tobias Lindholm lokuje pomiędzy duńskim biurem towarzystwa żeglugowego a pokładem statku, który gdzieś na Oceanie Indyjskim uprowadzony został przez somalijskich piratów. W miarę rozwoju fabuły ogranicza się ona niemal jedynie do ciasnych wnętrz, które odzwierciedlają pętlę zaciskającą się na szyjach bohaterów podczas przedłużających się negocjacji. To właśnie rozmowy, które toczą korporacyjni decydenci z terrorystami, w dużej mierze budują fabularne napięcie „Porwania”.

 

PORWANY (Kidnappet)

reż.: Vibeke Muasya            
scen.: Vibeke Muasya, Nikolaj Scherfig                            
zdj.: Alexander Gruszynski                          
muz.: Kristian Eidnes Andersen                                         
w.: Connie Nielsen (Susanne), Lars Mikkelsen (Victor), Simon Larsen (Simon), Amos Odhiambo (Amos), Irene Kayeri (Kanini), Arnold Ochieng (Jabali), Samuel Odour (Kioko), David Odhiambo Otieno (Slave), Robert Agengo (John), Godfrey Ojiambo (dr Agengo), Fred Omolo (Pan T.)
prod.: Dania 2010 (90 min)

Nagroda specjalna jury na MFF w Sarajewie’2011

Simon to jedenastoletni czarnoskóry chłopiec, który podróżuje ze swoją duńską matką do Kenii, skąd pochodzi. Po przyjeździe do hotelu chłopiec podczas zabawy gubi swoją ulubioną piłkę. W trakcie poszukiwań trafia do największych slumsów Afryki. Przerażony i zdezorientowany nie potrafi wrócić do zamartwiającej się matki. Jego życiu zaczyna naprawdę zagrażać niebezpieczeństwo, w momencie, kiedy kobieta obiecuje w mediach nagrodę za odnalezienie syna.