W POLSKIM OBIEKTYWIE

W ramach cyklu pokazano:

 1. KIEDYŚ BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI  reż.: Paweł Wysoczański, Polska 2011
 2. AGNIESZKI TU NIE MA reż.: Paweł Józwiak – Rodan, Polska 11
 3. BYE, BYE DUBLIN reż.: Rafael Lewandowski, Polska 2010
 4. DŁUGI MARSZ 70 LAT PÓŹNIEJ reż.: Marcin Mamoń, Polska 2011
 5. DWA OGNIE reż.: Agnieszka Łukasiak, Polska/Szwecja 2010
 6. EWA reż.: Adam Sikora, Ingmar Villqist, Polska 2010
 7. HAKAWATI reż.: Marcin Sauter, Polska 2011
 8. KSIĘSTWO reż.: Andrzej Barański, Polska 2011
 9. LINCZ reż.: Krzysztof Łukaszewicz, Polska 2010
 10. PROSTE PRAGNIENIA reż.: Marek Stacharski, Polska 2010
 11. W IMIENIU DIABŁA reż.: Barbara Sass-Zdort, Polska 2010
 12. WYDALONY reż.: Adam Sikora, Polska 2009
 13. KRET reż.: Rafael Lewandowski, Polska/Francja 2010
 14. KSIĘŻYC TO ŻYD reż. Michał Tkaczyński, Polska 2011
 15. Z MIŁOŚCI reż.: Anna Jadowska, Polska 2011

 

KIEDYŚ BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI
reż.: Paweł Wysoczański
scen.: Paweł Wysoczański
zdj.: Dominik Górski
prod.: Polska 2011 (45 min)

"Kiedyś będziemy szczęśliwi" to film opowiadający o chłopcu z najbiedniejszej dzielnicy Śląska - Lipiny. Bohater filmu, Daniel Furmaniak chce żyć inaczej. Telefonem komórkowym zaczyna kręcić film o swojej dzielnicy. Zadaje swoim rówieśnikom pytania o marzenia. Kim chcieliby zostać w przyszłości? Czy nastolatkowie będą mogli spełnić swoje marzenia?

 

AGNIESZKI TU NIE MA
reż.: Paweł Józwiak – Rodan
scen.: Paweł Józwiak – Rodan
zdj.: Anna Rzepka, Paweł Józwiak – Rodan
muz.:  Jakub Sarwas
prod.: Polska 2010 (51 min)

Paweł, reżyser, odnajduje w archiwum rodzinnym stare taśmy 16 i 8 mm, na których jest jego przyrodnia siostra z poprzedniego małżeństwa ojca – Agnieszka. Tata stracił z nią kontakt 29 lat temu. Agnieszka w wieku 7 lat wyjechała wówczas z mamą do Niemiec. Nigdy więcej nie wróciła. Reżyser filmu próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jego ojciec nigdy więcej nie spotkał się ze swoją córką? Ta kwestia okazuje się dla niego na tyle ważna, że postanawia odnaleźć siostrę i zrobić o niej film. Natrafia na stronę internetową po niemiecku, którą założyła jego siostra – Agnieszka ...

 

BYE, BYE DUBLIN
reż.: Rafael Lewandowski
scen.: Rafael Lewandowski
zdj.: Radek Ładczuk
prod.: Polska 2010 (SF Kalejdoskop) (47 min)

W 2005 roku, jak tysiące młodych Polaków, Klementyna i Wojtek wyemigrowali do Irlandii. Cztery lata później, postanowili wrócić do swojego kraju. Kryzys, który gwałtownie uderzył w irlandzką gospodarkę w ciągu ostatnich miesięcy jest jednym z powodów ich długo przemyślanej decyzji. Ale nie głównym. Klementyna jest w ciąży: chce, aby jej dziecko urodziło się w Polsce. Tuż przed rozstaniem się z Dublinem, przyszli rodzice opowiadają nam o swoim bogatym doświadczeniu życia za granicą. Tłumaczą również dlaczego pragną znowu żyć w swoim kraju.

 

DŁUGI MARSZ 70 LAT PÓŹNIEJ
reż.: Marcin Mamoń
scen.: Marcin Mamoń
zdj.: Filip Drożdż, Tomasz Głowacki
prod.: Polska (C-Media) 2011 (60 min)

Film „Długi marsz 70 lat później" to dziennik podróży uczestników wyprawy Long Walk Plus Expedition, podążających szlakiem najsłynniejszej ucieczki z Syberii, opisanej w książce "Długi marsz" Sławomira Rawicza.

 

DWA OGNIE
reż.: Agnieszka Łukasiak
scen.: Agnieszka Łukasiak
zdj.: Hubert Taczanowski
muz.: Antoni Łazarkiewicz
w.: Magdalena Popławska (Marta), Kamila Nowysz (Ania), Simon Kassianides (Ali), Leila Haji (Anissa), Fredrik Ohlsson (Bengt), Anna Kulawik-Chojnacki (Gosia), Mirjam Vöhrmann (Lena), Johann Neumann (Jon), Leif Backström (Göran), Grzegorz Kowalczyk (Jurij)
prod.: Polska/Szwecja 2010 (130 min)

"Dwa ognie" to historia Marty (w tej roli Magdalena Popławska ), która wraz z córką ucieka przed handlem dziećmi na Białorusi i trafia do obozu dla uchodźców w północnej Szwecji. Kobieta walcząc o przetrwanie staje się łatwą ofiarą otaczającego ją, obcego świata. Wkrótce będzie musiała zmierzyć się z ekstremalnymi wyborami życiowymi.

 

EWA
reż.: Adam Sikora, Ingmar Villqist
scen.: Adam Sikora, Ingmar Villqist
zdj.: Adam Sikora
muz.: Olgierd Walicki
w.: Barbara Lubos-Święs (Giza), Andrzej Mastalerz (Erwin), Anna Guzik (Monika), Aleksandra Popławska (Basia), Robert Talarczyk (Leon), Justyna Święs (Mirela), Dawid Smaczny (Maciek), Jan Skrzek (kierowca mercedesa), Tomasz Stangrecki (łysy mężczyzna), Marcin Kocela (agent), Grażyna Bułka (Brygida), Monika Radziwon (urzędniczka), Michał Rolnicki (narzeczony Basi), Zbigniew Wróbel (nieznajomy mężczyzna), Lucjan Czerny (konferansjer)
prod.: Polska 2010 (108 min)

Giza mieszka ze swoim mężem Erwinem i dwójką dzieci w familoku pośród odziedziczonych po przodkach mebli i zgodnie z uznawanymi przez nich wartościami. Tylko że sytuacja jest już całkiem inna. Erwin nie pracuje w kopalni, lecz z opuszczonych hal wynosi złom albo kopie nielegalnie węgiel. Po katastrofie w biedaszybie kolega przyprowadza go do domu półżywego. Giza rozbiera go i myje, a zza drzwi łazienki obserwują to dzieci. Ta zaktualizowana wersja sceny z "Perły w koronie" Kutza najdobitniej pokazuje degradację śląskiego etosu. (…)

 

HAKAWATI
reż.: Marcin Sauter
scen.: Marcin Sauter
zdj.: Marcin Sauter
muz.: Raphael Rogiński
prod.: Polska (SF Kalejdoskop) 2011 (40 min)

Dawno, dawno temu , gdy telew­izyjno - inter­netowe sieci nie oplotły jeszcze świata isl­amu, w muzułmańskich miastach i wioskach spotkać można było hakawatich. Z głowami wypełnionymi pam­ię­cią przeszłych pokoleń, hakawati snuli przed zgro­mad­zoną pub­licznoś­cią opow­ieści o daw­nych bohat­er­ach, królach i księżn­iczkach.

 

KSIĘSTWO
reż.: Andrzej Barański
scen. (na podst. cyklu powieściowego Zbigniewa Masternaka): Andrzej Barański
zdj.: Jacek Petrycki
w.: Rafał Zawierucha (Zbyszek Pasternak), Michał Anioł (ojciec Zbyszka), Aldona Jankowska (matka Zbyszka), Henryk Gołębiewski ( Dudek), Jan Wojtyński (Suchy), Grzegorz Gromek („Szefo”), Edward Kusztal (ubek), Dorota Piasecka (Jehówka), Jacek Opolski (Szymoński)
prod.: Polska 2011 (110 min)

Bohater Barańskiego i Masternaka nazywa się Zbyszek Pasternak. Żyje w środowisku, w którym prawo pięści i sztachety zastępuje normalność, a kultura ogranicza się do zabawy w obskurnej dyskotece.  Zbyszek chce się stąd wyrwać i uciec w szeroki świat, chce wznieść się ponad poziomy…

 

LINCZ
reż.: Krzysztof Łukaszewicz
scen.: Krzysztof Łukaszewicz
zdj.: Witold Stok
muz.: Jarosław M. Papaj
w.: Leszek Lichota (Adam Grad), Agnieszka Podsiadlik (Renata Grad), Wiesław Komasa (Zaranek), Maciej Mikołajczyk (Marcin Grad), Łukasz Simlat (Dariusz Grad), Izabela Kuna (Jagoda Słota), Zbigniew Stryj (policjant), Krzysztof Franieczek (prokurator), Tamara Arciuch (mecenas Łubieńska)
prod.: Polska 2010 (100 min)

Po samosądzie we Włodowie sprawy sądowe ciągnęły się długo, ostatecznie główni oskarżeni skorzystali z warunkowego aktu łaski prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Doskonały temat na film, a nawet na kilka różnych filmów – można było bowiem poprzestać na rekonstrukcji przebiegu wydarzeń, samych w sobie bardzo dramatycznych, albo też skupić się na kwestii prawa do obrony własnej, a jest jeszcze narzucające się w takich skrajnych sytuacjach pytanie o naturę zła...

 

PROSTE PRAGNIENIA
reż.: Marek Stacharski
scen.: Marek Stacharski
zdj.: Yori Fabian
muz.: Marcin Nierubiec
w.: Aleksandra Nieśpielak (Jola), Bartłomiej Topa (Zbyszek), Michał Śliwa (Rafał), Lolita Dedyukh (Wika), Janusz Chabior (Didżej), Antoni Królikowski (Struś)
prod.: Polska 2010 (85 min)

Historia matki samotnie wychowującej nastoletniego syna. W tle ojciec zamieszany w drobne przestępstwa, pragnący dobra dla swoich bliskich, lecz droga do niego nie zawsze jest uczciwa… matka, syn i ojciec uwikłani we własne problemy coraz bardziej oddalają się od siebie od tego, co najważniejsze w życiu – bliskości w rodzinie…

 

W IMIENIU DIABŁA
reż.: Barbara Sass-Zdort
scen.: Barbara Sass-Zdort
zdj.: Wiesław Zdort
muz.: Michał Lorenc
w.:  Katarzyna Zawadzka (Anna), Anna Radwan (matka przełożona), Mariusz Bonaszewski (o. Franciszek), Marian Dziędziel (ks. Stefan), Roma Gąsiorowska (Michalina), Agnieszka Żulewska (Łucja), Marieta Żukowska (Marta), Ewa Audykowska (Katarzyna), Elżbieta Karkoszka (s. Zofia), Marzena Trybała (s. Barbara), Aleksandra Gintrowska (Monika), Bartłomiej Topa (zakrystian) 
prod.: Polska 2011 (112 min)

Nagroda za debiut aktorski na FPFF w Gdyni’ 2011

"W imieniu diabła" to kobiecy film zaangażowany w dyskusję na temat śmierci Boga. Obraz rozgrywa się w żeńskim klasztorze, świat przedstawiony jest podporządkowany katolickiej moralności, wiara narzuca jasną perspektywę postrzegania rzeczywistości. Kategorie szaleństwa i normalności, dobra i zła są rzekomo wyraźnie rozgraniczone, dusza jest oddzielona od grzechów ciała dzięki jego umundurowaniu. Nie ma tu znaczenia, czy mamy na myśli habit czy żołnierską kurtkę - reżyserka dokonuje między nimi zbyt wyraźnego porównania.

 

WYDALONY
reż.: Adam Sikora
scen.: Adam Sikora, Maciej Melecki
zdj.: Adam Sikora
muz.: Lech Jankowski
w.: Krzysztof Siwczyk
prod.: Polska 2009 (103 min)

Nie ma w tym filmie dowcipnych dialogów, bo nie padają żadne słowa, nie ma też akcji, bo na fabułę składa się wyłącznie monotonna wędrówka bohatera. Zresztą trudno o jakąkolwiek dynamikę skoro główna postać nie przejawia żadnej ochoty do działania. Ten antybohater jest niemal całkowicie bierny, nie chce wpływać na zdarzenia, lecz im się poddawać. Nie chce zmieniać rzeczywistości, a raczej się w nią wkomponowywać. Po prostu chce się zatracić. Jednak ten film intryguje, jest w nim coś niezwykle pociągającego, co sprawia, że przez sto minut projekcji wpatrujemy się zahipnotyzowani w ekran.

 

KRET
reż.: Rafael Lewandowski
scen.: Iwo Kardel, Rafael Lewandowski zdj.: Piotr Rosołowski
muz.: Jérôme Rebotier
w.:  Borys  Szyc  (Paweł),  Marian  Dziędziel  (Zygmunt),  Magdalena  Czerwińska (Ewa), Wojciech Pszoniak (Garbarek), Sławomir Orzechowski (Tadeusz), Bartłomiej Topa (przewodniczący związku), Dariusz Szymor (Jan), Jerzy Janeczek (Rysiek)
prod.: Polska/Francja 2010 (108 min)

Nagroda za drugoplanową rolę męską (M. Dziędziel) na FPFF w Gdyni '2011

Od przeszłości nie można uciec, nie można się od niej uwolnić. Ani zmieniając pracę, jak główny bohater (tytułowy Kret), który z kopalni przenosi  się  firmy  handlującej  używaną  odzieżą,  ani wyprowadzając się za  granicę - tak jak jego krewni, mieszkający we Francji. Ten, który próbuje być czysty i  niewinny - syn bohatera-agenta, kończy najgorzej ze wszystkich - z krwią na rękach. (…)

 

KSIĘŻYC TO ŻYD
reż. Michał Tkaczyński
prod.: Polska 2011

Subkultura kibiców piłkarskich i judaizm – czy można wyobrazić sobie bardziej wyrazisty antagonizm? Paweł, kiedyś skinhead, budował swoją tożsamość na nienawiści. Jednak kilka lat temu przeszedł duchową przemianę i został ortodoksyjnym Żydem. Ten zaskakujący dokument, który swój absurdalny tytuł zapożyczył z tekstu piosenki Marcina Świetlickiego, uzmysławia, jak sztuczne bywają podziały światopoglądowe i jak nieprzewidywalne może być życie, skoro wszystko potrafi zmienić się o 180 stopni.

Katalog KFF 2011

 

Z MIŁOŚCI
reż.: Anna Jadowska
scen.: Anna Jadowska
zdj.: Robert Mleczko
w.: Marta Nieradkiewicz (Ewelina), Wojciech Niemczyk (Piotr), Anna Ilczuk (Joanna), Elżbieta Gruca (Ela), Daniel Olbrychski (Radwański), Leszek Lichota (Sławek), Sylwester Jakimow (Wojtek), Michał Grzybowski (Michał), Maciej Buchwald (Błażej), Aleksandra  Bednarz (Agnieszka)
prod.: Polska 2011 (100 min)

Kiedy widz śmieje się do łez z całej sekwencji kręcenia filmu porno przez ekipę pod kierunkiem szemranego producenta, szybko orientuje się, że są to łzy bardzo gorzkie. Właśnie dlatego, że istnieją „Podrywacze” - wyrazisty dowód na to, że takie historie dzieją się naprawdę, że być może właśnie teraz gdzieś za ścianą wyjątkowo nieatrakcyjny fizycznie Piotr czy Mariusz płaci Ewelinie czy Marioli, żeby uprawiała z nim seks przed kamerą, na rozkładanym tapczanie przykrytym kapą z przeplatanych nitek, pod ścianą zasłoniętą boazerią i słomianką. A potem pokaże to w internecie. I już choćby za to filmowi Jadowskiej należą się słowa uznania.