KiNO DUŃSKIE NA BIS

W tym roku będziemy podziwiać aktorski kunszt wielkiej aktorki kina niemego, słynnej duńskiej tragiczki ekranu - Asty Nielsen. Na odnowionych cyfrowo taśmach filmy te robią wrażenie, jakby nakręcono je wczoraj. Chociaż widzowie będą mieli świadomość upływu czasu. Od tej podróży do początków duńskiej kinematografii wrócimy do dnia dzisiejszego. Czekają nas także w Zwierzyńcu spotkania z kinem współczesnym. Będzie to w pewnym sensie kontynuacja tego, co na LAF przedstawiliśmy do tej pory. Przypomnę tylko, że w poprzednich latach mieliśmy okazję przedstawić retrospektywy uznanych duńskich reżyserów: Bille Augusta, Sörena Kragh-Jacobsena, Lone Scherfig. Oto zatem kolejna wizytówka współczesnych autorów tej kinematografii:

NIE BÓJ SIĘ MNIE (Dendu frygter) reż. Kristian Levring, Dania 2008 (95 min)
O CZYM NIE WIE NIKT (Det som ingen ved) reż. S?rena Kragh-Jacobsen, Dania 2008 (99 min)
PŁOMIEŃ I CYTRYNA (Flammen & Citronen) reż. Ole Christian Madsen, Dania 2008 (130 min)
KANDYDAT (Kandidaten) reż. Kasper Barfoed, Dania 2008 (94 min)
DWA ŚWIATY (To Verdener) reż. Niels Arden Oplev, Dania 2008 (108 min)
ROSKILDE reż. Ulrik Wivel, Dania 2008 (99 min)

 

Nie bój się mnie (Den du frygter), reż. Kristian Levring, Dania 2008, 95 min., dramat/thriller

Michael przechodzi trudny okres w życiu. Przykładny dotąd mąż i ojciec, traci poczucie celu i wartości jakichkolwiek działań. Gdy nadarza się okazja wzięcia udziału w testach klinicznych nowego leku antydepresyjnego, Michael nie waha się ani chwili. Niestety, z powodu zaskakujących skutków ubocznych zażywania leku, testy kliniczne zostają przerwane. Michael kontynuuje terapię na własną rękę. Sprawy rodzinne wymykają się spod kontroli.
Znakomita obsada aktorska: Ulrich Thomsen („Bracia”, „Jabłka Adama”) w roli Michaela; Paprika Steen („Festen”, „Idioci”, „Tylko ona”, „Otwarte serca”) w roli jego żony oraz Lars Brygmann („Strasznie szczęśliwi”, „Za przyzwoleniem”, „Biała noc”) jako lekarz. Reżyser Kristian Levring jest jednym z czterech sygnatariuszy manifestu Dogmy (obok von Triera, Vinterberga i Kragh-Jacobsena).

 

O czym nie wie nikt (Det som ingen ved), reż. Søren Kragh-Jacobsen, Dania 2008,
99 min., thriller polityczny

Gdy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie siostra Thomasa, ten rozpoczyna prywatne dochodzenie. Z każdym dniem staje się coraz bardziej prawdopodobne, że to - zatajona przed rodziną - kariera ich ojca w służbach wywiadu mogła doprowadzić do śmierci siostry. Znajomi ojca nabierają wody w usta, ale Thomas i przyjaciółka siostry chcą dowieść prawdy za wszelka cenę. Czy Thomas wycofa się ze śledztwa w obliczu zagrożenia życia swoich najbliższych?

Søren Kragh-Jacobsen („Mifune”) należy do czołówki duńskich reżyserów i jest jednym
z czterech sygnatariuszy manifestu Dogmy (obok von Triera, Vinterberga i Levringa). W roli głównej w „O czym nie wie nikt” obsadził Andersa W. Berthelsena, znanego polskiej publiczności z „Mifune” i „Włoskiego dla początkujących”.

 

Płomień i Cytryna (Flammen & Citronen), reż. Ole Christian Madsen, Dania 2008,
130 min., dramat/film wojenny

Kopenhaga, rok 1944. Dania znajduje się pod okupacją nazistów. Płomień i Cytryna są członkami duńskiego ruchu oporu. Ich zadaniem jest rozprawienie się z kolaborantami. Gdy Płomień otrzymuje polecenie zabicia swojej kochanki, kurierki Ketty, zaczyna kwestionować rozkazy. W gąszczu zależności i tajemnic niełatwo zorientować się kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.
Film oparty na faktach. Wspaniałe zdjęcia i efekty specjalne. Współczesną Pragę
i Kopenhagę, gdzie kręcono film, przemieniono - dzięki obróbce komputerowej -
w Kopenhagę lat czterdziestych. W roli Cytryny wystąpił rewelacyjny Mads Mikkelsen, znany z „Casino Royale”, „Jabłek Adama” i „Tuż po weselu”.

 

Kandydat (Kandidaten), reż. Kasper Barfoed, Dania 2008, 94 min., thriller

Jonas Bechmann jest młodym, dobrze rokującym adwokatem i synem znanego prawnika. Gdy ojciec ginie w tajemniczych okolicznościach, Jonas próbuje wyjaśnić okoliczności jego niespodziewanej śmierci. Prywatne śledztwo nabiera tempa, gdy sam Jonas zostaje podejrzany o brutalne morderstwo nieznajomej dziewczyny. Czy Jonas ulegnie szantażom?
Kto stoi za śmiercią ojca i co wydarzyło się feralnej nocy, po której Jonas budzi się
w pokoju hotelowym obok martwej kobiety?

W roli głównej, doskonale znany polskiej widowni, Nikolaj Lie Kaas („Jabłka Adama”, „Rekonstrukcja”, „Bracia”, „Idioci”).

 

Dwa światy (To Verdener), reż. Niels Arden Oplev, Dania 2008, 108 min., dramat

Sara i jej rodzina są wyznawcami Jehowy. Dziewczyna, serdeczna i pełna empatii, należy
do najgorliwszych świadków i zapowiada się na zdolnego werbownika. Pewnego dnia poznaje chłopaka spoza kręgu wyznawców Jehowy i zakochuje się w nim z wzajemnością. Sara staje przed niełatwym wyborem – Teis czy rodzina. Kontynuacja romansu oznacza zerwanie więzów z najbliższymi.

Opowieść o dorastaniu i trudnych życiowych wyborach. Niebanalne osadzenie fabuły w kręgu świadków Jehowy. Niels Arden Oplev wyreżyserował także „Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” - ekranizację powieści szwedzkiego powieściopisarza Stiega Larssona.

 

Roskilde (Roskilde), reż. Ulrik Wivel, Dania 2008, 99 min., dokument

Film dokumentalny o kultowym duńskim festiwalu muzycznym Roskilde.