PEŁNY ODDECH (Połnoje dychanie) reż. Walerij Pendrakowski, scen. Walerij Pendrakowski, Jurij Rogozin, zdj. Grigorij Jablocznikow, muz. Gija Kanczeli,  Rosja 2007 (114 min)

w.: Tatiana Lutajewa (Irina), Dmitrij Isajew (Kostia), Igor Lifanow (Stiepan), Natalia Jegorowa (Wariag), Jekatierina Wilkowa (Katia)

Nagroda za najlepszą rolę kobiacą (Natalia Jegorowa) na Szukszynowskim Festiwalu Filmowym, Ałtaj’ 2007

Irina - samotna, dobrze usytuowana kobieta po czterdziestce, potrzebuje męskiego ramienia. Poznaje młodego mężczyznę Kostię, który staje się jej utrzymankiem. Para wyrusza na wspólne wakacje. Na miejsce wypoczynku wybierają wybrzeże Kerczeńskiej Cieśliny.  W wymierającej wsi Irina i Kostia popróbują rybackiego życia.

 

Sample Image

Sample Image

 

 

WYSPA (Ostrow) reż. Paweł Łungin, scen. Dmitrij Sobolew, zdj Andriej Żegałow, muz. Władimir Martynow, Rosja 2006  (112 min)

w.:  Piotr Mamonow (Anatolij),  Wiktor Suchorukow (ojciec Filaret),  Dmitrij Diużew (ojciec Jow),  Jurij Kuzniecow (adm. Tichon),   Aleksiej Zielenskij (młody Tihon),  Yana Yesipovich (dziewczynka),  Wiktoria Isakowa (Nastia),   Nina Usatowa (wdowa), Olga Diemidowa (kobieta z dzieckiem), Timofiej  Tribuncew (młody Anatolij), Grisza Stiepunow (dziecko), Siergiej Burunow  (adiutant)                                                                           

Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie’ 2007

Gdzieś na północy Rosji w niewielkim prawosławnym klasztorze mieszka wyjątkowo nietuzinkowy człowiek. Jego dziwaczne zachowanie dezorientuje i wprawia w zakłopotanie jego braci mnichów. Ci, którzy odwiedzają wyspę, wierzą, że posiada on moc uzdrawiania, egzorcyzmowania demonów i przepowiadania przyszłości. On sam jednak uważa się za człowieka niegodnego szacunku z powodu grzechu, który popełnił w młodości. Podczas II wojny światowej, w nadziei na uratowanie własnego życia, na rozkaz Niemców zabija swojego przełożonego - szypra Tichona. Film jest przypowieścią, która łączy realia życia codziennego w Rosji z rytuałem zakonnym i porządkiem zajęć w klasztorze.

Sample Image

 

 

 

ALEKSANDRA (Alexandra) reż. Aleksander Sokurow, scen. Aleksander Sokurow, zdj. Aleksandr Burow, muz. Andriej Sigle, Francja/Rosja 2007 (92 min)

w.: Galina Wiszniewskaja (Aleksandra), Wasilij Szewcow (Denis), Raisa Giczaewa (Malika), Alexander Kladko, Aleksiej Niejmyszew, Rustam Szachgireew, Ewgienij Tkaczuk Andriej Bogdanow

Do bazy wojsk rosyjskich w Czeczenii przyjeżdża babka młodego oficera, którego nie widziała od 7 lat. Spędzi tu kilka dni, odkrywając zupełnie nowy świat. Świat mężczyzn, w którym nie ma miejsca dla kobiet, ciepła czy luksusów życia. Ważny jest tylko rozkaz, który często oznacza śmierć, zarówno dla Rosjan, jak i Czeczenów. Natomiast stara Aleksandra Nikołajewa nie słucha niczyich poleceń, chodzi własnymi drogami, jest zarazem niezwykła i swojska. Jej oczami patrzymy na bezsensowną wojnę.

 

Sample Image

 

 
WYGNANIE (Izgnanie) reż. Andriej Zwiagincew, scen. (na podstawie: opowiadania Williama Saroyana): Artiom Melkumian, Oleg Niegin, zdj. Michaił Kriczman, muz. Andriej Diergacziow, Arvo Pärt, ,Rosja 2007 (150 min)

w.: Konstantin Ławronienko (Aleks), Aleksandr Bałujew (Mark), Maksim Szibajew (Kir), Maria Bonnevie (Wiera)

Nagroda (Złota Palma) za najlepszą rolę męską (Konstantin Ławronienko) na MFF w Cannes 2007

Oto rodzina: mąż, żona, dzieci. Jadą z miasta na wieś. Prawie ze sobą nie rozmawiają, dopóki żona nie wyzna mężowi, że jest w ciąży – ale dziecko nie jest jego. Dramat rodzinny splata się z zagadką, sugestią zdrady żony i być może najlepszego przyjaciela. Wypadki toczą się dalej swoją fatalną drogą i z wolna widz odkrywa okoliczności, tak współczesne, jak minione, które doprowadziły do całej sytuacji: do wygnania z raju.

 

Sample Image