ROPAKI  (Ropaci) reż. Jan Svěrák, Czechy 1988 20 min)

Złoty Smok na MFFK w Krakowie' 1988

Fantazja o tematyce ekologicznej zrealizowana w konwencji filmu oświatowego. Na terenach przylegających do kopalni odkrywkowej, czyli na wielkim rumowisku ekologicznym, odkryto nowy gatunek ssaków - ropożerne. Są to stworzenia przeraźliwie brzydkie, żywią się ropą, tlenkiem węgla, gazem spalinowym, a przysmakiem dla małych jest benzyna wysokooktanowa.

Sample Image

BRACIA KARAMAZOW (Karamazovi ) reż. Petr Zelenka,  scen. Petr Zelenka, zdj. Alexander Šurkala, muz. Jan A.P. Kaczmarek, Czechy/Polska 2008 (100 min) w.: Ivan Trojan (stary Karamazow),  Radek Holub (Smierdiakow),  Igor Chmela (Ivan),  Roman Luknár (reżyser),  David Novotny (Dmitrij),  Martin Mysicka (Aliosza), Lenka Krobotová (Gruszeńka), Marek Matějka (sędzia / Polak),  Jan Kolařík (Sněgirov Grupa teatralna z Pragi przybywa do Krakowa by zaprezentować sceniczną adaptację powieści Dostojewskiego "Bracia Karamazow" na miejskim festiwalu teatru alternatywnego. Przedstawienie ma być pokazane w szczególnej przestrzeni - stalowni w Nowej Hucie.

Gdy rozpoczynają się próby, śledzimy nie tylko emocjonalną opowieść dotyczącą zagadnień wiary, nieśmiertelności i zbawienia ludzkiej duszy, lecz także związki jakie łączą członków grupy, w dziwny sposób odzwierciedlające "wielkie tematy" Dostojewskiego. Dramat sceniczny przenosi się do prawdziwego świata, gdy podczas jednej z prób dochodzi do tragedii, która dotyka jednego z widzów...

Sample Image

WINOGRONA (Bobule) reż. Tomás Barina,  Czechy 2008 (90) w.: Krystof Hádek (Honza), Tereza Vorísková (Klára),  Lukas Langmajer (Jirka), Lubomír Lipský (Deda Adámek), Lucie Benesová (),Tomás Matonoha (Pritel Klarky), Václav Postránecký (Michalica), Marian Roden (Frantisek)

Honza to sympatyczny, inteligentny cwaniaczek. Na co dzień wraz ze swym przyjacielem Jirką zajmują się oszustwami z mieszkaniami i samochodami. Gdy Honza przypadkowo dowiaduje się, iż jego dziadek jest umierający, postanawia spełnić jego największe marzenie i zorganizować mu podróż dookoła świata. Ponieważ dziadek boi się zostawić swoją winnicę bez opieki, Honza decyduje się popilnować dobytku starca. Nie przewidział, że spełni w ten sposób także swoje marzenia...

Sample Image

SEKRETY (Tajnosti) reż. Alice Nellis, scen. Alice Nellis, zdj, Ramunas Greicius,  Czechy/Słowacja 2007 (97 min) w.: Iva Bittová (Julie), Natálie Drabiscáková ( Ardana ), Ivan Franek (Karel), Marta Issová (Cecílie), Miloslav König (pianista), Karel Roden (Richard), Miroslav Krobot,  Anna Šišková (maklerka)

Julia, kobieta w średnim wieku pracująca jako tłumaczka, wiedzie z pozoru idealne życie. Ma przystojnego męża, który się o nią troszczy, córkę niesprawiającą kłopotów i satysfakcjonującą pracę. Jej rodzina właśnie wprowadziła się do nowego domu. Wszystko się zmieni, gdy Julia usłyszy w telewizji wiadomość o śmierci jej ulubionej wokalistki - Niny Simone. Kobieta dochodzi do wniosku, że w jej życiu czegoś brakuje. Pierwsza myśl, jaka przychodzi jej do głowy podpowiada, że natychmiast musi nabyć pianino. To pierwszy, jeszcze nieuświadomiony w pełni impuls do kompletnego przemeblowania życia. Ale przedtem musi uporać się z własną przeszłością i teraźniejszością. Otworzyć się na miłość.

Sample Image
BUTELKI ZWROTNE reż. Jan Svěrák, scen. Zdeněk Svěrák, zdj. Vladimír Smutný, muz. Ondrej Soukup, Czechy 2007 (100 min)

w.: Zdeněk Svěrák (Josef Tkaloun), Tatiana Vilhelmová (Córka), Daniela Kolářová (Tkalounová), Alena Vránová (Dyrektorka szkoły), Jiří Macháček (Landa), Miroslav Táborský (Subrt), Martin Pechlát (Karel), Pavel Landovský (Rezác), Petra Špalková Nella Boudová (Nauczycielka Ptácková0, Jan Budař (Úlisný), Vera Tichánková (Lamková), Jan Vlasák (Wasserbauer)

Józef Tkaloun, wykładowca literatury, zauważa pewnego dnia, że nie rozumie swoich uczniów, a praca nie sprawia mu już radości. Rezygnuje z pracy w szkole i znajduje zatrudnienie w punkcie skupu butelek w pobliskim supermarkecie. Zmiana zawodu nie jest jednak dla bohatera degradacją społeczną. Małe okienko punktu skupu stanie się oknem na świat przeżyć, radości, problemów niezwykłych ludzi, którzy otwierać będą przed Józefem swoje dusze. Okaże się także miejscem zabawnych perypetii miłosnych...

 

Sample Image